Το 1981-82 ο Διγενής αγωνίστηκε στην Εθνική Ερασιτεχνική με Μετέωρα και Δήμητρα

Με αφορμή την άνοδο του Διγενή Νεοχωρίου στην Γ Εθνική  να αναφέρουμε ότι η ομάδα της Οιχαλίας αγωνίστηκε στο Εθνικό Ερασιτεχνικό πρωτάθλημα την περίοδο 1981-1982.

Εκείνη η σεζόν ήταν μια μεταβατική περίοδος καθώς δεν υπήρχε Γ Εθνική και δημιουργήθηκε την επόμενη σεζόν.

Στον όμιλο μάλιστα υπήρχαν άλλες δύο Τρικαλινές ομάδες , ο Α.Σ. Μετέωρα ο οποίος παρέμεινε τότε στην κατηγορία και η Δήμητρα η οποία μαζί με τον Διγενή υποβιβάστηκαν.

18157207_1925857407656974_3178227927790497824_n
Φωτό του Λεωνίδα Γκουλίτου από το μπαράζ με την Φήκη. Διακρίνονται από δεξιά :Τσάντος Γεώργιος,Γιαννίκης Βασίλης,Ψύχος Κώστας και Γκουλίτος Λεωνίδας.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η άνοδος του Διγενή Νεοχωρίου στην Εθνική ερασιτεχνική έγινε μετά από μπαράζ με την Φήκη στο στάδιο Τρικάλων σε ένα ματς το οποίο παρακολούθησαν πάνω από 6.000 φίλαθλοι.

Το Εθνικό Ερασιτεχνικό πρωτάθλημα της αγωνιστικής περιόδου 1981-82 διεξήχθη για πρώτη και τελευταία φορά σε 8 ομίλους με τη συμμετοχή 125 ομάδων.

Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος την άνοδο στην Β΄Εθνική εξασφάλισαν :

Από τον 1ο όμιλο, ο Ιωνικός
Από τον 2ο όμιλο, ο Αιολικός
Από τον 3ο όμιλο ο Πανηλειακός
Από τον 4ο όμιλο ο Λεβαδειακός
Από τον 5ο όμιλο, η Θήβα
Από τον 6ο όμιλο, η Φλώρινα
Από τον 7ο όμιλο, ο Λαγκαδάς
Από τον 8ο όμιλο, η Αλεξανδρούπολη
Οι δευτεραθλητές των ομίλων συνέχισαν στην Γ εθνική για την περίοδο 1982-83.

Από τον 1ο όμιλο, η ΑΕ Νίκαιας
Από τον 2ο όμιλο, ο Αθηναικός
Από τον 3ο όμιλο, ο Παναρκαδικός
Από τον 4ο όμιλο, ο ΠΑΣ Πρέβεζα
Από τον 5ο όμιλο, η Λαμία
Από τον 6ο όμιλο, ο Εδεσσαικός
Από τον 7ο όμιλο, ο Οδυσσέας Κορδελιού
Από τον 8ο όμιλο, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Οι ομάδες που δεν τερμάτισαν στις 2 πρώτες θέσεις ή δεν υποβιβάστηκαν συνέχισαν στην Δ εθνική την  περίοδο 1982-83

Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάστηκαν οι ομάδες:

Από τον 1ο όμιλο, ο Ηρακλής Ελευσίνας, ο Άρης Ρεθύμνου, ο Άγιος Νικόλαος, ο Άρης Νικαίας και ο Πλατανιάς
Από τον 2ο όμιλο, ο Άγιος Ιερόθεος, τα Πετράλωνα, ο Απόλλων Καλυθιών, ο Παγχιακός, ο Αετός Λουτρών Λέσβου και το Καρλόβασι.
Από τον 3ο όμιλο, η Δόξα Μεγαλόπολης, ο Άρης Σκάλας, ο Μεσσηνιακός, η Ζάκυνθος και ο Παλαμήδης.
Από τον 4ο όμιλο, ο Όλυμπος Κέρκυρας, η Θύελλα Πατρών, η Προοδευτική Γραμμενίτσας, ο Ολυμπιακός Κέρκυρας και ο Ολυμπιακός Αργοστολίου.
Από τον 5ο όμιλο, η Παλλαμιακή, η Μαλεσίνα, ο Διγενής Αρτεσιανού, ο Ταμυναϊκός , ο Φωκικός και η Έρκυνα Λιβαδειάς.
Από τον 6ο όμιλο, ο Άρης Παπαγιάννη Φλώρινας, η Δήμητρα Τρικάλων , ο Σαρακηνός Βόλου ,η Δόξα Κορησού Καστοριάς, ο Διγενής Νεοχωρίου και η Αστραπή Μεσοποταμίας.
Από τον 7ο όμιλο, ο Καμπανιακός Χαλάστρας, ο Φοίνικας Καλαμαριάς, ο Πυρσός Γρεβενών , η Θεσσαλονίκη ,ο Π.Α.Ο. Κουφαλίων και ο Απόλλων Αρναίας.
Από τον 8ο όμιλο, η Α.Ε. Καβάλας, ο Ακρίτας Κ. Νευροκοπίου, ο Μέγας Αλέξανδρος Αγ. Αθανασίου , ο Άρης Σκοτούσσας ,ο Αστήρ Αιγείρου και η Κεσσάνη Ερασμίου.

6ος όμιλος
Θ Ομάδα Α Β Γ/Υ Γ/Κ ποινές
1. ΦΛΩΡΙΝΑ 30 53 62 16
2. ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 30 50 82 27
3. ΔΟΞΑ ΜΑΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 30 38 45 29
4. ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ 30 34 52 43
5. ΑΕΤΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ 30 33 44 38
6. ΜΕΤΕΩΡΑ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ 30 32 50 38
7. ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ
30 31 50 41
8. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 30 31 44 45
9. ΠΑΟΚ ΑΡΑΒΗΣΣΟΥ 30 29 39 38
10. ΝΙΚΗ ΑΞΟΥ 30 28 37 40
11. ΑΡΗΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ 30 23 26 66
12. ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 30 22 33 43
13. ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ ΒΟΛΟΥ 30 22 26 41
14. ΔΟΞΑ ΚΟΡΗΣΟΥ 30 20 25 51
15. ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 30 17 33 64
16. ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ 30 12 24 53 -5

 

ΠΗΓΗ Βικιπαίδεια