Δύο χρυσά ο Ζήκος στο Βαλκανικό Κ20

Συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στα σπριντ ο Τρικαλινός πρωταθλητής της ΓΕΑ Τρικάλων Κώστας Ζήκος.

Κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια στα 100 μέτρα και με την Εθνική 4χ100 στους Βαλκανικούς αγώνες Κ20 στο Πιτέστι της Ρουμανίας.

Στο 100αρι ο Τρικαλινός έτρεξε την απόσταση σε 10.57. Το ατομικό του ρεκόρ ισοφάρισε ο Κώστας Ζήκος και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Ο αθλητής ετοιμάζεται για τη Ευρωπαϊκή διοργάνωση του Γκροσέτο, όπου θα κυνηγήσει μια καλύτερη επίδοση.

Γκαραγκάνης, Αρβανίτης, Παππάς και Ζήκος έκαναν πολύ καλή εμφάνιση και με 40.88 κατέκτησαν το χρυσό στα 4Χ100 μ. Πρόκειται για εξαιρετική επίδοση.

Δέκα μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές και αθλήτριες μας στην πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ20 στο Πιτέστι. Η ελληνική ομάδα πανηγύρισε μάλιστα πέντε χρυσά μετάλλια και ένα όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο.