Έδωσε το πρώτο φιλικό τεστ ο Διγενής

Η ομάδα του Νεοχωρίου έδωσε το πρώτο φιλικό ματς στα πλαίσια της προετοιμασίας της για το πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής. Φιλοξένησε την Αμυγδαλέα ομάδα Α ΕΠΣ Λάρισας την οποία κέρδισε με σκορ 4-0.
Θετικά τα πρώτα συμπεράσματα για την ομάδα της Οιχαλίας η οποία την Κυριακή 13 Αυγούστου θα παίξει το δεύτερο φιλικό της με τον Α.Ο. Σελλάνων Προαστίου επίσης νεοφώτιστη ομάδα στην Γ΄Εθνική στις 18.00 στο γήπεδο Νεοχωρίου.

Στο 16’ ο Κάμπας Χρ., υπό δοκιμή παίκτης, όπως και ο αδελφός του, με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 1-0, αφού το πρώτο σουτ απέκρουσε αμυντικός, ενώ με το δεύτερο σημάδεψε εστία.

Στο 27’ ο Τσικρικάς κέρδισε έξυπνα το πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και σημάδεψε την αριστερή γωνία του Κιόρογλου, γνωστός στο Τρικαλινό ποδόσφαιρο ως τερματοφύλακας της Φαρκαδόνας και αργότερα ως προπονητής τερματοφυλάκων στην ΑΕΦ, πετυχαίνοντας το 2-0.

Στο 33’ ο Γιαννούλας με διπλή προσπάθεια έκανε το 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο προπονητές ως όφειλαν, πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές ώστε να δουν όλους τους παίκτες τους, αλλά και να ξεκουράσουν αυτούς που ξεκίνησαν το παιχνίδι τους.

Στο 72’ ο Χρ. Κάμπας με κοντινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0.

Διγενής Νοεχωρίου: Πανέτσος,Χασιώτης, Τζέλης, Γούτσιος, Μακρής, Αμπαδιωτάκης, Νταής, Γιαννούλας, Κάμπας Χρ., Νασιακόπουλος, Τσικρικάς.

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν οι: Σταμέλος (υπό δοκιμήν τερματοφύλακας από τη Νίκη Βόλου), Γιώτας, Σαρακατσάνος, Νικόλαρος, Φακίτσας,Γκαγκαστάθης, Κάμπας Δ., Νάκου Χρ., Νάκου Δ, Βλησσάρης, Τασούλας.

Διαιτητές Κοντίνος – Κωτούλας -Λεωνίδας.