Έντονος συναγωνισμός στις Σκαμνιές Πηγής παρά την βροχή

Με πολλές συμμετοχές απ΄όλη την Ελλάδα και παρά τον βροχερό καιρό διεξήχθη με επιτυχία στις Σκαμνιές Πηγής, το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου.

Παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες  , το ενδιαφέρον στη διοργάνωση ήταν μεγάλο ιδιαίτερα στις δύο βασικές κατηγορίες. Στους Άνδρες ο Κώστας Γκελαούζος κατάφερε να προσθέσει στη συλλογή του, χρυσό μετάλλιο και από αυτή τη διοργάνωση, αφού ήταν νικητής στα 10χλμ. με 31.01, οριακά μπροστά από τον περσινό νικητή στους Νέους, Μάρκο Γκούρλια, που τερμάτισε δεύτερος σε 31.06. Στην γραμμή τερματισμού κρίθηκε και το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο πήγε τελικά στον Νίκο Φράγκου με 31.16.

Στα τελευταία μέτρα ξεχώρισαν τα μετάλλια και στις Γυναίκες. Η Ανθή Κυριακοπούλου είχε τις περισσότερες δυνάμεις και με ένα δυνατό φίνις τερμάτισε τελικά πρώτη με 28.46 και άφησε πίσω της, τις Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (28.48) και Ειρήνη Τσουπάκη (28.53). Η Αναστασία Καρακατσάνη και η Ράνια Ρεμπούλη, δεν κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο, παρά το γεγονός ότι στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας ήταν στις προπορευόμενες αθλήτριες.

Στις Νέες η νίκη πήγε στην Ισαβέλα Κοτσαχείλη με 22.22, ενώ στην αντίστοιχη κατηγορία των Ανδρών, πρώτος ήταν ο Γιώργος – Μιχάλης Τάσσης με 25.52, ο οποίος έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις του κλειστού στίβου.

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

8χλμ. νέων ανδρών

 

  1. Γιώργος Τάσσης (Τρίτων Χαλκίδας) 25:52
  2. Αουρέλ Γκιουρά (Εσπερος 2004) 25:56
  3. Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) 26:03

 

 

8χλμ. γυναικών

  1. Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας) 28:46
  2. Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφιασιάς) 28:48
  3. Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) 28:53

 

6χλμ. νέων γυναικών

  1. Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος ΓΣ) 22:22
  2. Κατερίνα Κουτλή (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 22:28
  3. Κατερίνα Δόβρου (ΑΟ Κύδων Χανίων) 22:35

 

10χλμ. ανδρών

  1. Κώστας Γκελαούζος (Παναθηναϊκός) 31:01
  2. Μάρκος Γκούρλιας (ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης)
  3. 31:06 Νίκος Φράγκου (ΓΣ Κηφισιάς) 31:16

 

4χλμ. παίδων

  1. Νέστορας ΚΟλιός (ΑΓΣ Ιωαννίνων) 12:18
  2. Νίκος Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) 12:28
  3. Κώστας Γκιόκας (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών) 12:29

 

6χλμ. εφήβων

  1. Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) 18:27
  2. Δημήτρης Τσάκαλος (ΓΣ Αμαρουσίου) 19:16
  3. Ηλίας Αϋφαντόπουλος (ΓΕ Αγρινίου) 19:25

 

3χλμ. κορασίδων

  1. Βασιλεία Σπύρου (Πανιώνιος) 11:30
  2. Δάφνη Ευτυχία ΛΑβασά (ΑΟ Βουλιαγμένης) 11:38
  3. Κωνσταντίνα Χάντζου (ΓΣ Γλυφάδας) 12:04

 

4χλμ. νεανίδων

  1. Ευσταθία Φλώρου (ΓΣ Τρικάλων) 14:18
  2. Ντενίσα Μπάλλα (Πανελλήνιος) 14:22
  3. Νικολέτα Κυνατίδου (ΣΚΑ Δράμας) 14:33

 

Από  πλευράς Τρικαλινών  είχαμε:

 

Στα 8000 μέτρα γυναικών η Κοϊνη της ΓΕΑ Τρικάλων στην 7η θέση με 29.28. Η Φίλιου του Γ Σ Τρικάλων στην 27η θέση με 34.20. Στα 4000 μέτρα παίδων ο Κατσιώπης του Γ Σ Τρικάλων 7ος με 12.48 , ο Βασιλειάδης του ΓΣ Τρικάλων 55ος με 14.02, ο Ράγιας του ΓΣ Τρικάλων 64ος με 14.14, ο Μπαλάνης επίσης του ΓΣΤ στην θέση 110 με χρόνο 15.35. Στα 6 χιλιόμετρα των εφήβων ο Μέρμηγκας του ΓΣΤ 17ος με χρόνο 20.53.

Στα 3000 μέτρα κορασίδων η Μόκκα του ΓΣΤ 14η με 12.49, η Γιουβρή του ίδιου συλλόγου 18η με 12.58, η Ευθυμίου 58η με 14.12,η Μανθέλα επίσης του ΓΣΤ 68η με 14.30. Στα 4000 μέτρα νεανίδων πρώτη η Φλώρου του ΓΣ Τρικάλων με 14.18.