Α ΕΠΣΤ ΑΕΤ-Άρης Αγίας Μονής 0-1

Στο γήπεδο του Κηπακίου στα πλαίσια της 17ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου στην Α ερασιτεχνική, ο Άρης Αγίας Μονής κατάφερε να «πάει» το διπλό επί της ΑΕΤ(ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΟΤ), λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έχασαν κλασικές ευκαιρίες αλλά η δυστοκία δεν τους επέτρεψε να πετύχουν γκολ. Ο αγώνας μετά την έντονη βροχόπτωση διεξήχθη μέσα σε βούρκο και ο αγωνιστικός χώρος δεν ήταν και ο πλέον κατάλληλος για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων… Βαρύ τερέν με τον κίνδυνο τραυματισμού να ελλοχεύει σε πολλές φάσεις του παιχνιδιού.

Στο 4΄ο Ζήκος έκανε την παράλληλη σέντρα με την μπάλα να περνάει μπροστά από την εστία του Μήτσιου, χωρίς όμως να βρεθεί κανείς αντίπαλος παίκτης στην τροχιά της μπάλας.

Στο 10΄ο Δρόσος καλό σουτ η μπάλα πέρασε λίγο έξω απ οτο κάθετο δοκάρι του Μανωλικίδη.

Στο 24΄πλασέ αδύναμο του Κογιάννη ο τερματοφύλακας του Άρη μπλόκαρε με σχετική άνεση.

Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες είχαν τρεξίματα χωρίς την μεγάλη φάση.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Ο Κογιάννης από πλάγια θέση έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 50΄ο Λάλος έκανε λάθος γύρισμα στον τερματοφύλακα, ο Τσαρούχας πήρε την μπάλα κάνοντας το πλασέ με τον Μανωλικίδη να βγάζει σε πρώτο χρόνο την φάση με τα πόδια, στην συνέχεια ο Τσαρούχας και πάλι έγινε κάτοχος της μπάλας και από πλάγια θέση προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Άρη αλλά το σουτ απέκρουσε με δυσκολία ο πορτιέρο της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 52΄ο Ράπτης εκτέλεσε το φάουλ ο Μήτσιος άνετα μπλόκαρε την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μήτσιος με ελεύθερο βρήκε μπροστά τον ταχύτατο Δημόπουλο, ο παίκτης των γηπεδούχων με χώρο μπροστά του, άφησε στο σπριντ τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά στην τελική προσπάθεια έστειλε την μπάλα έξω από τα δοκάρια του Αρη. Στο 54΄και πάλι στο προσκήνιο οι γηπεδούχοι, ο Μπέγκος με δυνατή βαθιά σέντρα βρήκε τον Τσαρούχα, ο τελευταίος από πλάγια θέση έκανε το σουτ μπλοκάροντας ο Μανωλικίδης.

Στο 62΄σουτ του Τσαρούχα δεν ανησύχησε ο γκολκίπερ του Άρη.

Στην αντεπίθεση και στο 77΄της επανάληψης, ο Καραίσκος με υπερπροσπάθεια έβγαλε την σέντρα από την αριστερή πλευρά και ο Λάλος με προβολή στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Στο 88΄ο Μαγκούτης με φάουλ από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

ΑΕΤ (ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΟΤ) Π. Γκένας: Μήτσιος, Πούλιος, Σκαρλέας, Τεντολούρης ,Μπένγκο, Δρόσος, Κογιάννης, Μαγκούτης, Τσαρούχας (82΄Γκούμας),Αλεξίου Ευθ, Δημόπουλος (75΄Τσιαφίτσας).

Άρης Αγίας Μονής (Ν. Κακούσιος): Μανωλικίδης, Μακρής, Κύρου, Λάλος, Κούκλας, Ντακούλας, Ζήκος (58΄Πισκόιας) ,Παπαγεωργίου, Ράπτης (78΄Ντούφας), Καραίσκος (90΄Κακούσιος), Λέφας(65΄Μπουλογεώργος).