Α ΕΠΣΤ ΑΕΤ/Ερασιτεχνική ΑΟΤ-Πυργετός 4-2

Στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α ερασιτεχνικής, η ερασιτεχνική ΑΟΤ/ΑΕΤ, υποδέχθηκε στο γήπεδο Κηπακίου την ομάδα του Πυργετού. Μετά από ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικές σκοπιμότητες , οι γηπεδούχοι κέρδισαν με σκορ 4-2. Ένα ανοιχτό ματς με πολλές ευκαιρίες και έξι γκολ σε μια βροχερή ημέρα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, έκαναν φάσεις, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και προηγήθηκαν με 2-0. Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε και είχαμε ακόμη τέσσερα γκολ δύο για τους νικητές και δύο για τους ηττημένους.

Τα γκολ

Στο 30΄το 1-0. Ο Γκάτης έκλεψε στον χώρο του κέντρου πάσαρε στον Ζάρρα που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε στα δίχτυα.
Στο 44΄ το 2-0. Με προβάδισμα δύο τερμάτων οι γηπεδούχοι στο ημίχρονο καθώς λίγο πριν το τέλος , ο Αλεξίου μπήκε από δεξιά σούταρε, ο Κωνσταντίνου απέκρουσε και στην επαναφορά από κοντά ο Κογιάννης σκόραρε.
Στο 47΄το 3-0. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε και τρίτο γκολ. Ο Πούλιος από δεξιά σέντραρε συρτά στην περιοχή και ο αφύλαχτος Αλεξίου σκόραρε.
Στο 75΄το 3-1. Μείωσε ο Πυργετός μετά από σέντρα από αριστερά του Ψωμίδη και γκολ του Παλαύρα στο δεύτερο δοκάρι.
Στο 80΄το 4-1. «Κλείδωσαν» τη νίκη οι γηπεδούχοι με τον Τσαρούχα να μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και με προβολή να στέλενει την μπάλα στα δίχτυα.
Στο 84΄το 4-2. Σε σέντρα των παικτών του Πυργετού, η μπάλα βρήκε το χέρι του Ζωγράφου και δόθηκε πέναλτι. Ευστόχησε ο Νάζος .

Οι ευκαιρίες

Στο 3΄ ο Νικολούσιος το πλασέ στην περιοχή ο Μήτσιος απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 14΄ο Κογιάννης μόνος του στην περιοχή του Πυργετού πλάσαρε άουτ.
Στο 20΄ ο Αλεξίου το σουτ ο Κωνσταντίνου απέκρουσε την μπάλα.
Στο 35΄ σημαντική ευκαιρία για την ερασιτεχνική ΑΟΤ/ ΑΕΤ με τον Κογιάννη πλασέ σε τετ α τετ η μπάλα έξω.
Στο 36΄ ευκαιρία ο Πυργετός με τον Καραγκούνη να πλασάρει ο Μήτσιος έκανε εντυπωσιακή επέμβαση.
Στο 50΄ο Γκάτης για τους γηπεδούχους το σουτ η μπάλα ελάχιστα έξω.
Στο 70΄ο Καραγκούνης για Πυργετό σουτ η μπάλα άουτ.
Στο 73΄ο Δερμάνης για τον Πυργετό από κοντά το πλασέ, ο Μήτσιος έβγαλε την φάση.
Στο 86΄ η απόκρουση του αγώνα από τον Μήτσιο σε σουτ του Νικολούσιου.

ΑΕΤ/Ερασιτεχνική ΑΟΤ (Π. Γκένας) : Μήτσιος, Πούλιος, Σκαρλέας, Τεντολούρης, Ζωγράφος, Τζάρντο, Ζάρρας ( 80΄Νίκας), Γκάτης, Κογιάννης ( 65΄Τσαρούχας), Αλεξίου ( 85΄Σαμαράς), Τζιάννης ( 84΄ Γκούμας)

Πυργετός ( Ξ. Πάτρας) : Κωνσταντίνου, Καραγκούνης, Νάζος (85΄Τεντολούρης), Μπουλογεώργος, Παπαδόπουλος, ( 63΄Τσιάκαλος), Ντόκος ( 60΄Παλαύρας), Πάτρας, Δερμάνης, Φασούλας, Μουζιούρας ( 46΄Ψωμίδης), Νικολούσιος