Α ΕΠΣΤ/ Φινάλε για ΑΕΤ-Πυργετό 3-2

Το τελευταίο τους ματς για την σεζόν 2016-2017 έδωσαν οι ομάδες της ΑΕΤ στην οποία παίζουν τα παιδιά της Κ17 ΑΟΤ και του Πυργετού στο γήπεδο Κηπακίου.

Μετά από αμφίρροπο και ελεύθερο ματς, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 3-2 και έκλεισαν μια καταπληκτική σεζόν καθώς λόγω και τους νεαρού της ηλικίας όλων ήταν από τις ομάδες που ξεχώρισαν στο πρωτάθλημα όπως παράλληλα διακρίθηκαν και πολλά από τα παιδιά της ομάδας. Πολύ καλή και η πορεία του Πυργετού στο φετινό πρωτάθλημα, αν και ξεκίνησε άσχημα στη συνέχεια είχε ένα μεγάλο σερί συνεχόμενων επιτυχιών και τερμάτισε σε καλή θέση και αυτός με τους ίδιους βαθμούς.

Η ΑΕΤ είχε απολογισμό 12 νίκες, 8 ισοπαλίες και 14 ήττες και ο Πυργετός 13 νίκες, 5 ισοπαλίες και 16 ήττες.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό από την έναρξη του, πολλές φάσεις και πέντε γκολ.
Οι γηπεδούχοι στο πρώτο κιόλας λεπτό, είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν από ωραία πάσα του Αλεξανδρή, ο Δημόπουλος δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα.
Στο 9΄ σουτ μακρινό του Μπαρτζιώκα εύκολα μάζεψε ο Βαγενάς.
Στο 23΄ο Πυργετός έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ντούβλη να βγάζει σε θέση για γκολ τον Αγγέλη. Όμως ο Αλεξίου πρόλαβε και «πέταξε» την μπάλα κόρνερ.
Στο 29΄οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, με ωραίο πλασέ του Αλεξέλη για το 0-1.
Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να απαντήσουν και στο 33΄ο Αλεξανδρής εκτέλεσε το κόρνερ και ο Δημόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1.
Στο 38΄ο Σακελλάριος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βαγενά.
Στο 41΄ψηλοκρεμαστό του Δημόπουλου η μπάλα άουτ.
Στο 43΄ Ντούβλης έκανε το φάουλ και ο Κουτσάγιας εντυπωσιακά έβγαλε σε κόρνερ.
Και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή. Ο Αλεξίου έπιασε την κεφαλιά, ο Βαγενάς δεν έκανε έξοδο και ο Μαγκούτης με προβολή το 2-1.
Στην επανάληψη ο Πυργετός έφερε το ματς στα ίσα. Στο 48΄ο Ντούβλης με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην γωνία του Κουτσάγια για το 2-2.
Ενώ δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 50΄ ο Αλεξέλης δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Κουτσάγια σε τετ α τετ, με τον νεαρό τερματοφύλακα να αποκρούει.
Στο 57΄ο Ντούβλης βρήκε τον Αγγέλη, ο επιθετικός του Πυργετού προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κουτσάγια και ο Πούλιος έσωσε την ομάδα του διώχνοντας πάνω στην γραμμή.