Αισθητή η παρουσία του Γ.Σ. Τρικάλων στο Πανελλήνιο κλειστού

Το  περασμένο Σαββατοκύριακο 18 και 19 Φεβρουαρίου  έγινε στον Πειραιά (ΣΕΦ)   το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  Κλειστού Στίβου.

Στο πρωτάθλημα αυτό οι αθλητές του Γ.Σ.Τρικάλων πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση παρ’ ότι για τους περισσότερους οι αγώνες  κλειστού  στίβου δεν περιλαμβάνονται στους κύριους αγωνιστικούς στόχους της χρονιάς.

Παρ’όλα αυτά όλοι οι μετέχοντες αθλητές του Γ.Σ.Τρικάλων  στους αγώνες αυτούς πέτυχαν ατομικά ρεκόρ και αυτό λέει πολλά για την αγωνιστική συνέχεια.

Όμως την καλύτερη εμφάνιση  από τους συμμετέχοντες αθλητές του Γ.Σ.Τρικάλων πραγματοποίησε ο ομογενής αθλητής από την Αμερική Νίκος Σκαρβέλης (δεξιά στην φωτό) παίρνοντας την  2η  θέση στο αγώνισμα της Σφαιροβολίας με επίδοση 19μ και 12 εκ..  Ο Νίκος ευελπιστεί ότι στους επόμενους αγώνες θα καταφέρει να πιάσει το όριο για τους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Κλειστού Στίβου του Βελιγραδίου που θα γίνουν στις 3,4 και 5 Μαρτίου 2017.

Ο Κωνσταντίνος Νάκος μετά από πολύ καλή  εμφάνιση πήρε την 3η θέση στο αγώνισμα των 400μ με επίδοση 49΄΄40 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ. Όπως είναι γνωστό ο Νάκος ειδικεύεται στο αγώνισμα των 400μ με εμπόδια. Ο ίδιος  πήρε μέρος και στο αγώνισμα των 200μ όπου πέρασε στον τελικό καταλαμβάνοντας την 10η θέση με επίδοση 23΄΄17  ενώ το πρωί στον προκριματικό  πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ με 22΄΄70.

Ο Ευτύχης  Σουλιώτης κατέλαβε την 5η θέση στο αγώνισμα των 400μ με νέα ατομική επίδοση και την 8η θέση στο δρόμο των 800μ με επίδοση 2΄00΄΄27 (το πρωί στον προκριματικό πήρε την 1η θέση με 1΄55΄΄).

Στο άλμα σε ύψος η Ελισάβετ Καλαθά παρ’ ότι μετείχε με ενόχληση στη μέση πήρε την 5η θέση με 1μ και 61εκ.

Ο Χαράλαμπος Λαγός πήρε την 7η θέση στον τελικό των 400μ με επίδοση 50΄΄35 που είναι νέο ατομικό ρεκόρ και την 11η θέση στο δρόμο των 800μ (για μια θέση δεν πέρασε στον τελικό) με 1΄57΄΄ 95 που είναι νέα ατομική επίδοση.

Ο Γιώργος Τουλούμης τρέχοντας στον προκριματικό  πέτυχε νέα ατομική επίδοση με 23΄΄18.

Ο Παναγιώτης Νάκος (ο αδελφός του Κωνσταντίνου) πήρε μέρος σε αγώνες κλειστού στίβου μετά από 5 χρόνια. Πέτυχε στο δρόμο των 800μ την επίδοση των 2΄01΄΄00. Αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στους αγώνες ανοικτού στίβου.

Η Σπυριδούλα Καραπάνου πήρε μέρος στα 400μ και τα 200μ πετυχαίνοντας  ατομικές επιδόσεις με 62΄΄40 και 27΄΄20 αντίστοιχα.

Ο  Δημήτρης Σιμορέλης (γιός του παλιού πρωταθλητή του Συλλόγου, Ανδρέα Σιμορέλη) πήρε μέρος στο δρόμο των 200μ όπου πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ με 23΄΄67.