Εξαιρετικοί οι νεαροί της ΓΕΑ Τρικάλων στο διασυλλογικό ΠΠΑ΄-ΠΚΑ΄

Διεξήχθησαν στο Δημοτικό στάδιο Τρικάλων οι διασυλλογικοί αγώνες στίβου Παμπαίδων Α και Παγκορασίδων Α.

Οι ταλαντούχοι αθλητές και αθλήτριες της ΓΕΑ Τρικάλων έδειξαν πολλές δυνατότητες, έκαναν εξαιρετικούς χρόνους και  κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια , τρία χρυσά και ένα χάλκινο.

Συμμετείχαν 22 σύλλογοι από την Θεσσαλία και την Ανατολική Στερεά Ελλάδα και ήταν αγώνες πρόκρισης για το αντίστοιχο ηλικιακό πρωτάθλημα Ελλάδας.

Η 15χρονη χαρισματική αθλήτρια Μαρία Φατούρου (φωτό) πήρε την πρώτη θέση σε δύο αγωνίσματα.

Στο ύψος με άλμα στο 1.59 βελτιώνοντας και το ατομικό της ρεκόρ και στο μήκος  με την εντυπωσιακή για την ηλικία της επίδοση στα 5 μέτρα και 25 εκατοστά.

Πρώτος στα 300 μέτρα μετά από ανταγωνιστική κούρσα και εξαιρετική εμφάνιση ήταν ο Αλέξανδρος Ντέλκος με χρόνο 39. 85 μια πολύ καλή επίδοση. Βελτίωσε την ατομική του επίδοση και θα είναι στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Σκυταλοδρομίας 4χ300 πήρε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 2.55.10.  Την ομάδα αποτελούσαν οι Κώστας Οικονόμου, Ανδρέας Κουλιεράκης, Αλέξανδρος Ντέλκος και Ηλίας Αρμάγος. Η επίδοση είναι νέο ρεκόρ στο αγώνισμα για τον σύλλογο.

Την τέταρτη θέση στα 300 μέτρα με εμπόδια πήρε ο Ανδρέας Κουλιεράκης  με ατομικό ρεκόρ και χρόνο 45.06 που του δίνει την συμμετοχή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Τέταρτη θέση και για τον Χρήστο Γιαννούλη στα 800 μέτρα με ατομικό ρεκόρ και αυτός ο αθλητής.

Ελπιδοφόρες επιδόσεις σημείωσαν οι νεότεροι σε ηλικία αθλητές και αθλήτριες με βελτίωση των ατομικών τους επιδόσεων.

Στα 800 μέτρα οι Νίκος Κουγιούρης, Δημήτρης Σιμιτζής, Βασίλης Οικονόμου, Νίκος Ψύχος, Νεκτάριος Σιώμος.