Φινάλε με ήττα/ Κολοσσός-Τρίκαλα 73-53

Τυπική διαδικασία ήταν ο τελευταίος αγώνας των Τρικάλων στην φετινή Basket League. Στον αγώνα που έδωσε στη Ρόδο μάλλον αγγαρεία έκανε και ηττήθηκε με 20 πόντους διαφορά και σκορ 73-53. Οι παίκτες είχαν καλή παρουσία στο πρώτο και τελευταίο δεκάλεπτο καθώς το δεύτερο το έχασαν με 25-7 και το τρίτο με 15-12 με αποτέλεσμα ειδικά στην δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός να πάρει μεγάλη διαφορά.
Η ομάδα της Ρόδου θα συνεχίσει στα πλέϊ οφ ενώ τα Τρίκαλα θα πρέπει να κοιτάξουν πλέον την ομάδα που θα φτιάξουν για τη νέα περίοδο, με τον Γιάννη Καστρίτη πιθανών να συνεχίζει στον πάγκο.
Μπορεί τα Τρίκαλα να μπήκαν καλά στο ματς και να προηγήθηκαν (9-11 στο 5′) νωρίς στο παιχνίδι, όμως η συνέχεια ανήκε στον Κολοσσό που όχι μόνο πέρασε γρήγορα μπροστά (16-12 στο 7′), όχι μόνο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 8/12 σουτ, αλλά έφτασε και κοντά στο +20 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Σαλούστρος και Άχονεν έκαναν θραύση από την περιφέρεια, ο Βασιλόπουλος κι ο Χολ έκαναν λίγο απ’ όλα και η ομάδα της Ρόδου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα από τους Θεσσαλούς. Ο Κολοσσός είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, ο πάγκος συνέχισε να κάνει καλή δουλειά και στο τρίτο δεκάλεπτο (60-38), ο Λυκογιάννης δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα για τα κρίσιμα ματς που ακολουθούν και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε σε χρόνο ρεκόρ.
Δεκάλεπτα: 20-19, 45-26, 60-38, 73-53

ΚΟΛΟΣΣΟΣ  (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 15(3), Άχονεν 10(2), Βασιλόπουλος 4, Χολ 8, Λιάπης, Τσούκου 6(2), Ρέλεφορντ 2, Αγγελάκος, Παππαδάκης 5(1), Γουάτσον 7, Γεωργαλής 3(1).

ΤΡΙΚΑΛΑ  (Καστρίτης): Λίποβι 5(1), Εζιούκου 2, Μπάρλοου 13(1), Χότον 2, Τσαγκαράκης 11(2), Μανωλόπουλος 2, Πουλιανίτης 9(1), Καλλές 2, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 7(2), Πασκάλ.