Φοβερά πράγματα ! Τα Τρίκαλα BC νίκησαν στην Αμαλιάδα πήραν μαζί τους τον Κόροιβο στην Α2 και σώθηκε ο Πανιώνιος…

Απίστευτο και όμως αληθινό. Ο Πανιώνιος σωζόταν αν έχανε στο Ρέθυμνο μόνο με νίκη των Τρικάλων στην Αμαλιάδα επί του Κοροίβου. Και αυτό έγινε. Τα καταδικασμένα Τρίκαλα BC κέρδισαν τον Κόροιβο με 85-82, τον πήραν μαζί τους στην Α2 και έτσι σώθηκε ο Πανιώνιος .
Τα Τρίκαλα παρατάχθηκαν με 9 παίκτες και παρ΄όλα αυτά κέρδισαν στην έδρα μιας ομάδας που έπαιζε την παραμονή της.
Ένα αποτέλεσμα το οποίο έμοιαζε ακατόρθωτο πριν την έναρξη του αλλά τελικά αυτό το ματς  έγραψε  ιστορία στο Ελληνικό μπάσκετ.

Ο γηπεδούχος Κόροιβος πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή της αναμέτρησης δίχως ωστόσο να μπορεί να αυξήσει το υπέρ της προβάδισμα πάνω από το +8 του 23-15 στο 8′. Η ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου βεήκε τον Κόροιβο να προηγείται με 25-19, ενώ στο 12′ ο Πόσλεϊ με 3/3 βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα καθώς έκανε το 35-23. Η διαφορά ανέβηκε ως και το +13 με τον Ντεκόζι να κάνει το 38-25, όμως τα Τρίκαλα BC Aries βρήκαν λύσεις και στα επόμενα τριάμισι λεπτά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 2-13 που τους έφερε σε απόσταση ενός καλαθιού (40-38) στο 18′. Ο γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-42.

Τα Τρίκαλα BC Aries παρότι παρατάχθηκαν και πάλι με επτά παίκτες συνέχισαν να είναι ανταγωνιστικά και παρότι ο Κόροιβος προηγήθηκε με 53-46 στο 25’, μείωσαν και πάλι στο καλάθι (53-51), ενώ μείωσαν και από το -8  (64-56) σε 64-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως και το φινάλε του αγώνα. Στα 1:35 ο Ρίτσαρντσον με τρίποντο έκανε το 76-79 και ένα λεπτό αργότερα ο Σλαφτσάκης με 2/2 βολές έκανε το 76-81. Ο Πόσλεϊ που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/5 τρίποντα ευστόχησε έξω από τα 6,75μ. για το 79-81 στα 29’’ και το επανέλαβε στα 14’’ μετά από τις εύστοχες βολές του Μόρις, μειώνοντας σε 82-83.  Στα 12’’ ο Ρίτσαρντσον με 2/2 βολές έκανε το σκορ 82-85 με τον Κόροιβο να έχει την επόμενη επίθεση. Ο Κάρσον κέρδισε το φάουλ, όμως κατέρρευσε στο παρκέ όπου έμεινε αρκετά λεπτά και χρειάστηκε να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες για να μπορέσει να αποχωρήσει υποβασταζόμενος και εν μέσω χειροκροτημάτων από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μιλιντίγιεβιτς που εκτέλεσε αν’ αυτού τις βολές έκανε 0/2 με τα Τρίκαλα BC Aries να παίρνουν τη νίκη και τον Κόροιβο να υποβιβάζεται.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 46-42, 64-59, 82-85.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): ΝτεΚόζεϊ 19 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρσον 15 πόντοι, Λάνγκφορντ 4, Μιλεντίγεβιτς 3 (7 ριμπάουντ), Κεμπ 6, Πόσλεϊ 13, Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 4 (6 ριμπάουντ), Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7, Μπεκρής, Χάινς 11 (7 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 25 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 12 (5 ριμπάουντ), Καραγιώργος, Καλογιαννίδης 8, Μόρις 27 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιανναράς 5, Τάταρης 8.