Γ ΕΘΝΙΚΗ Φινάλε με ήττα για τον Διγενή/ Ποιοι υποβιβάζονται

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στον 4ο όμιλο της Γ΄Εθνικής. Η ομάδα του Διγενή Νεοχωρίου υποδέχθηκε τον πρωταθλητή του ομίλου ΝΠΣ Βόλο από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 4-0. Η ομάδα της Οιχαλίας υποβιβάζεται και θα παίξει τη νέα περίοδο στο τοπικό πρωτάθλημα. Έχει ακόμη υποχρεώσεις στο ερασιτεχνικό κύπελλο καθώς θα παίξει στην Ιτέα με τον Αστέρα την Τετάρτη 11 Απριλίου.

Στο 6΄ ο Διγενής με τον Σκόνδρα είχε την πρώτη ευκαιρία το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε την μπάλα.
Στο 11΄ο Ντόσης δοκίμασε το σουτ για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
Στο 15΄ ξανά ο Σκόνδρας σούταρε, η μπάλα έξω.
Σειρά του ΝΠΣ Βόλος στο 23΄ να απειλήσει με φάουλ του Γκαλίτσιου, όμως ο Ζαφείρης απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.
Νέα επέμβαση του Ζαφείρη στο 32΄ σε μακρινό σουτ από τον Μηλιώτη.
Και στο 35΄ ο έμπειρος τερματοφύλακας μπλόκαρε την μπάλα μετά την προσπάθεια και του σουτ του Ντόση.
Το ημίχρονο έκλεισε με μια φάση του ΝΠΣ Βόλος στο 41΄, με τον Ζέρη να σεντράρει και η μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΝΠΣ Βόλος. Στο 50΄ ο Κολλάς με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 0-1.
Στο 52΄ ο Ζαφείρης μπλόκαρε σε επικίνδυνη σέντρα σουτ του Μελισσόπουλου.
Στο 69΄ οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το ματς με πλασέ του Μελισσόπουλου ο οποίος έκανε το 0-2.
Στο 77΄ νέα ευκαιρία οι του ΝΠΣ Βόλου με τον Μηλιώτη στην προσπάθεια και τον Σαρακατσάνο να κόβει τελευταία στιγμή την μπάλα.
Στο 80΄ η μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Διγενή μετά το πλασέ του Σαλαμούρα.
Στο 91΄ ο Μελισσόπουλος με δυνατό σουτ το 0-3 και στο 92΄ ο Κολλάς το τελικό 0-4.
Διγενής Νεοχωρίου: Ζαφείρης (78΄Αγγέλης), Αετόπουλος, Τζέλης, Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Αμπαδιωτάκης, Μπασιάκας, Σκόνδρας, Κατσαμάγκας (73΄Κακάλιας), Κολοβός (83΄Ζήσης), Τσαλάκου (63΄Τσικρικάς).

O ΝΠΣ Βόλος θα παίξει πλέϊ οφ ανόδου με Ηρακλή, Τηλυκράτη Λευκάδας, Απόλλων Παραλιμνίου για δύο θέσεις στην φουτμπολ λιγκ.

Υποβιβάζονται Βελούχι, Μαρτίνο, Φάρσαλα, Νεοχώρι, Θήβα και Ρήγας Φεραίος.