Γράφας: » Εικόνα άκρως προβληματική»

Ο προπονητής των Τρικάλων Θωμάς Γράφας, ανέφερε στη συνέντευξη τύπου, μετά την ήττα με 3-0 από τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ τα παρακάτω:

«Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Μια όψη στο πρώτο ημίχρονο και μια στο δεύτερο.

Στο πρώτο ημίχρονο, σταθήκαμε καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Κλείσαμε τους διαδρόμους και προσπαθήσαμε να βγούμε ορθόδοξα μπροστά και το κάναμε.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε μια εκ διαμέτρου, αντίθετη εικόνα, με την ομάδα μας να είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Νομίζω ότι έτσι όπως παρουσιαστήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 2-0, νομίζω ότι είναι μια εικόνα άκρως προβληματική.

Δεν δικαιούμασταν τίποτε άλλο με αυτή την εικόνα που είχαμε και ούτε μπορούσαμε να πάρουμε κάτι άλλο.

Στο ημίχρονο είπαμε, ότι μπορούμε να φέρουμε το παιχνίδι στα ίσια.

Είπαμε ότι μπορούμε να πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως επαναλαμβάνω ότι ήμασταν απαράδεκτοι.

Καλή συνέχεια στον ΟΦΗ και ότι καλύτερο».

-Πoυ αποδίδετε τη μετάλλαξη της ομάδας σας από το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο;

«Η μετάλλαξη έχει να κάνει με το ψυχολογικό κομμάτι. Στο δεύτερο γκολ τελειώσαμε. Γενικά όταν βρεθούμε πίσω στο σκορ έχουμε πρόβλημα. Με το που έρθει στραβά μας προβληματίζει περισσότερο από ότι πρέπει.

Εκεί οφείλεται η εικόνα που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο».

-Πως βλέπετε τη μάχη της ανόδου;

«Μέχρι την τελευταία στιγμή θα υπάρχει πίεση για τις τρεις αυτές ομάδες. Αυτή είναι η δική μου άποψη. Δεν προβλέπω κάποιος να ξεχωρίζει ιδιαίτερα. Είδατε ότι είχε ξεχωρίσει ο Αρης, αλλά και πάλι η βαθμολογία έχει αλλάξει και το πρωτάθλημα είναι αμφίρροπο».

Παπαδόπουλος: «Η μεγάλη προσπάθεια από όλους, μας έφερε εδώ»

Ο προπονητής του ΟΦΗ Νίκος Παπαδόπουλος, ανέφερε στη συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα ΟΦΗ-Τρίκαλα 3-0:

«Κατά την άποψη μου κάναμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, εκτός από 15-20 λεπτά, μετά το γκολ που βάλαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν είχαμε ηρεμία να κρατήσουμε τη μπάλα.

Θα έλεγα ότι μας αποσυντόνισε λίγο ο τραυματισμός του Παπαστεριανού, μέχρι να βρούμε τα πατήματα μας εκεί.

Και χάσαμε την ηρεμία μας στο να κρατήσουμε τη μπάλα περισσότερο.

Παρ’ όλα αυτά και σε εκείνη τη φάση του παιχνιδιού, ο αντίπαλος δεν έκανε ευκαιρίες.

Ενώ εμείς στην κόντρα επίθεση είχαμε την ευκαιρία να σκοράρουμε και δεύτερο και τρίτο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, υπήρχε μια ομάδα μέσα στο γήπεδο.

Θα μπορούσε το σκορ να είναι μεγαλύτερο από ότι τελείωσε το παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Τακτικά ήμασταν άριστοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο διορθώσαμε αρκετά πράγματα σε ότι αφορά την ενέργεια μας το πρέσινγκ μας πιο ψηλά.

Για να μη δώσουμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να έχει την κατοχή, όπως την είχε για ένα διάστημα στο πρώτο ημίχρονο.