Ήττα από Πανιώνιο τα Τρίκαλα BC και τέλος η Basket League

Η ομάδα μπάσκετ των Τρικάλων ηττήθηκε εντός και από τον Πανιώνιο με 81-76  και πλέον δεν έχει ελπίδες για παραμονή στην Α1 αν και τα πράγματα ούτως ή άλλως ήταν πολύ δύσκολα ακόμη και με νίκη.

Απομένουν άλλα τέσσερα παιχνίδια για να βγει η σεζόν και τα Τρίκαλα μετά από μια πενταετία θα αποχαιρετήσουν την μεγάλη κατηγορία . Ζήτημα πλέον και το αύριο αυτής της ομάδας αν δηλαδή θα είναι στην Α2 ή σε μικρότερη κατηγορία τη νέα περίοδο ή στο…πουθενά.
Τα επόμενα ματς μέχρι το αντίο είναι το Σάββατο 14 Απριλίου με Άρη εντός, την Παρασκευή 4 Μαϊου με Ρέθυμνο εκτός, την Τρίτη 8 Μαϊου με Κολοσσό εντός και το Σάββατο 12 Μαϊου στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο.

Συγκινητική ήταν η προσπάθεια και σε αυτό το παιχνίδι αφού λύσεις πολλές δεν υπάρχουν και οι 7 παίκτες που έπαιξαν με ψυχή , κατάφεραν με ένα 20-9 στην τρίτη περίοδο να μειώσουν στον πόντο και σχεδόν να ανατρέψουν μια διαφορά 12 πόντων υπέρ του Πανιωνίου. Κούραση, λάθη , μικρό ρόστερ και τρεις τεχνικές ποινές που δόθηκαν σε βάρος των Τρικάλων,  αλλά και γενικά η στάση των διαιτητών (Πηλοϊδης-Βαρδάλος-Τσαρούχα) κατά της Τρικαλινής ομάδας, έφεραν τους φιλοξενούμενους και πάλι σε θέση νίκης με τα Τρίκαλα να κυνηγάνε το ματς μέχρι τέλους, αλλά δεν έφτασε η προσπάθεια. Με κορυφαίους τους Τέγιτς, Ρίτσαρντσον και Μόρις η ομάδα των Τρικάλων, κράτησε τον Πανιώνιο χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά, ροκάνισε τη διαφορά και στο 28′ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με 58-57. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 60-58 στο 29′ και μετά το 0-7 του Πανιωνίου (60-65) απάντησαν με δικό τους 6-0, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 66-65. Ωστόσο η ομάδα που έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα ήταν αυτή της Νέας Σμύρνης, η οποία “έτρεξε” ένα σερί 11-0 και πανηγύρισε έτσι τη νίκη που είχε τόσο μεγάλη ανάγκη.Σημαντική για τα Τρίκαλα η απουσία του Φιλντς λόγω τραυματισμού, ενώ ο Τέγιτς έπαιξε μετά από πάρα πολύ καιρό. Για τον Πανιώνιο ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81

ΤΡΙΚΑΛΑ BC  (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 20, Λούντζης 10, Τάλτον 13 (7 ασίστ), Τέγιτς 16, Μόρις 15, Γιανναράς, Σλαφτσάκης 2, Καλογιαννίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 25 (7/16 σουτ, 8/8 βολές), Σακελλαρίου 12, Κράβιτς 17 (8/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Νταλό 4 (14 ριμπάουντ), Κάμινγκς 12, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Κουακουμένσα 2, Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 2.

Στο άλλο ματς της ημέρας ο Κόροιβος νίκησε τον Γυμναστικό Φάρο και θα δούμε μέχρι το τέλος ποια ομάδα θα ακολουθήσει τα Τρίκαλα στον υποβιβασμό.