Ήττα και από τον Άρη τα Τρίκαλα BC

Τα υποβιβασμένα Τρίκαλα BC ηττήθηκαν εντός και από τον Άρη με 83-64 και περιμένουν να αποχαιρετήσουν και τυπικά την  μεγάλη κατηγορία.

Απομένουν τρία ματς, την Παρασκευή 4 Μαϊου με Ρέθυμνο εκτός, την Τρίτη 8 Μαϊου με Κολοσσό εντός και το Σάββατο 12 Μαϊου στην Αμαλιάδα με τον Κόροιβο.

Ο Άρης ήθελε το ματς καθώς ήταν σε δύσκολη θέση και επικράτησε παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Ο Άρης μπήκε αποφασιστικά στο παιχνίδι και το “καθάρισε” από την πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκε με 33-19. Η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν χαώδης υπέρ των νικητών (50 έναντι 25 των γηπεδούχων) που είχαν παράλληλα υπερδιπλάσιες ασίστ (22 έναντι 10) ενώ εκμεταλλεύτηκαν περισσότερο τα λάθη του αντιπάλου τους παίρνοντας 24 πόντους με αυτόν τον τρόπο έναντι 14 των Τρικάλων.

Παρότι οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτεροι προηγούμενοι με 8-2 μετά από μόλις 1,5 λεπτό δράσης, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Ο Άρης με ένα σερί 12-1 προσπέρασαν πριν τα μισά της περιόδου με 14-9 και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Στην πραγματικότητα το τέλος της πρώτης περιόδου είχε κρίνει ήδη την έκβαση του αγώνα αφού βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά με 33-19 (το σκορ ήταν 16-33 στα 50΄΄ από το τέλος) σουτάροντας με 73% (14/19) εντός παιδιάς και έχοντας τεράστιες διαφορές τόσο στα ριμπάουντ (12-2) όσο και στις ασίστ (12-2).

Η άμυνα ζώνης των Τρικάλων   περιόρισαν σημαντικά την παραγωγικότητα του Άρη που από τους 33 πόντους της 1ης, έμεινε στους 12 πόντους στη περίοδο ωστόσο δεν αισθάνθηκε πίεση από τους γηπεδούχους. Η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα 11 πόντους (22-33 στο 14΄) και στο τέλος του ημιχρόνου ο Άρης συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης (31-45) με τους Μπελ και Μάρας να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (12 και 11 αντίστοιχα) και τον Ντουβιέ να φτάνει σε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ (10).  Το πρώτο μέρος κύλησε με τις δύο ομάδες να καταγράφουν στη στατιστική τους 25 συνολικά λάθη (13-12).

Ήταν φανερό ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε τον τρόπο για να επιστρέψουν αλλά ούτε και πίστη στην ανατροπή. Ο Άρης όχι μόνο συντήρησε το προβάδισμα με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο αλλά προηγήθηκε και με 23 πόντους (33-56) στα μισά της 3ης περιόδου. Το 44-62 του 30ού λεπτού δεν άφηνε αμφιβολίες για τον νικητή. Ο Άρης έφτασε στην επικράτηση με 83-64 και θα πάει με καλύτερη ψυχολογία στη διακοπή του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 19-33, 31-45, 44-62, 64-83

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Ρίτσαρσον 17 (2), Λούντζης 17 (2), Σλαφτσάκης 8 (1), Τάλτον, Μόρις 14 (1), Γιανναράς 7 (1), Καραγιώργος, Τέγιτς 1, Καλογιαννίδης

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 18, Μποχωρίδης 17 (1), Φλιώνης 2, Ντουβιέ 8, Μπελ 15 (5), Τσαιρέλης 2, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 8, Αθηναίου 9 (3), Προύιτ 4