Ήττα στην πρεμιέρα ο Αστέρας Τρικάλων

Με ενθουσιασμό, πλούσιο σκορ και θεατές ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική του 20ου πρωταθλήματος της ΟΣΕΚΑ. Για μια ακόμα φορά, όπως έχει συμβεί και στο παρελθόν, παρατηρούμε πως οι γηπεδούχοι είχαν 100% επιτυχία, από τη στιγμή που στα έξι παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν αυτές που έπαιξαν εντός έδρας κατέκτησαν τις νίκες.

Το πιο αμφίρροπο ματς διεξήχθη στο κλειστό του Σπύρου Λούη, όπου το Μαρούσι επικράτησε μόλις με έναν πόντο (55-54) του ΠΑΣΚΑ. Στα άλλα παιχνίδια για τον Νότο η Δωδεκάνησος νίκησε εύκολα το Ηράκλειο (66-28) και ο Άτλας τους Αετούς Κρήτης με 65-20.

Για τον Βόρειο όμιλο, ο πρωταθλητής Άρης δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην Ίριδα Καβάλας (53-29), ο Μέγας Αλέξανδρος έκανε δυναμικό ξεκίνημα με αντίπαλο τους Αργοναύτες Βόλου (69-28) και ο Ήφαιστος στην Πάτρα επιβλήθηκε των Τρικάλων με 36-21.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Νότιος όμιλος:
Μαρούσι – ΠΑΣΚΑ 55-54
Διαιτητές: Σέρρας – Καραβίτης.
Τα δεκάλεπτα: 13-10, 23-20, 37-34, 55-54.
Μαρούσι (Γιώρας): Τσαουσίδης, Αχλαδιώτης, Αλ Χουσείν 7, Τριανταφύλλου 11, Μίνα, Μιχαλόπουλος, Κορκίδης 14, Ράσα 23 (1).
ΠΑΣΚΑ (Χρόνης): Σγαρδέλης 14, Μυρωνάκης, Τσούμας 4, Χατζηαναργυρίου, Γκοτζαράι 12, Ακουμιανάκης 2, Παπαστάμος, Μακρής 22.

Δωδεκάνησος – Ηράκλειο 66-28
Διαιτητές: Ξάνθος – Νικηφορίδης Σ.
Τα δεκάλεπτα: 16-2, 39-8, 51-20, 66-28.
Δωδεκάνησος (Μαρκάκης): Λουκάς, Χαρτερός 6, Μιχαήλου 6, Χαµαντί 13, Χατζηδηµητρίου 6, Παππάς 16, Μαρτσάκης 14, Χατζηκαντής 5, Παπαναστασίου.
Ηράκλειο (Χατζηδάκης): Χουρδάκης, Κοκκινάκης, Ψαράκης, Χατζηδάκης 14, Σέβτσοβ 2, Σταµατάκης 6, Χριστόφορος 2, Στυλιανακάκης 4.

Άτλας – Αετοί Κρήτης 65-20
Διαιτητές: Παυλόπουλος – Σκαλτσής.
Τα δεκάλεπτα: 20-6, 34-10, 47-16, 65-16.
Άτλας (Ζώτος): Γκούμα 12, Στάνκοβιτς 22, Κότσαρης, Χαλδαίος 15, Ζαφειρόπουλος 6, Χριστοδούλου, Σπάθης, Κωνσταντινόπουλος Β. 2, Λιανός 8.
Αετοί Κρήτης (Σκορδύλης): Κλαράκης 4, Κοκολάκης 4, Μπουχαλάκης, Ρεκούμης, Λαγουδάκης 6, Βλάβης 2, Σκορδύλης 4, Κωνσταντακάκης.

Βόρειος όμιλος:
Μέγας Αλέξανδρος – Αργοναύτες Βόλου 69-28
Διαιτητές: Τσίπου – Λαφαζάνη.
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 35-20, 55-20, 69-28.
Μέγας Αλέξανδρος (Δρακουλίδης – Μπαλογιάννης): Τσούρκοβιτς 12, Σουρλής 2, Παπαδόπουλος 4, Διμπιτούζης Α. 12, Γέργος 6, Μάριτς 23, Ανατολίτης Κ. 10.
Αργοναύτες Βόλου (Μανούκα): Μαλάτος 8, Καρακώστας 2, Βλαχάκης 10, Μπαρτζώκας 4, Κυράκης 4, Κωνσταντινίδης, Αναδιώτης, Τσονάρας, Μπαρμπαγεωργόπουλος.

Άρης – Ίρις Καβάλας 53-29
Διαιτητές: Δροσόπουλος – Παπαδοπούλου Χρ.
Τα δεκάλεπτα: 14-06, 24-17, 38-21, 53-29.
Άρη (Χατζηζωγίδου): Παντελίδης Κ., Χρηστίδης, Τσαπανίδης 12, Μαλτάς 2, Καλογιάννης 2, Μαστροθύμιος, Κεφαλάς 4, Χρυσοβέργης 6, Τσιντάρης 8, Οικονόμου 10, Συμεωνίδης, Βλαστός 9.
Ίρις Καβάλας (Αιβαζίδης): Βρασίδας 2, Πολυχρονιάδης, Χατζησάββας, Παπαδόπουλος 4, Δομβρίδης, Πετράκης 8, Τσίλης 6, Αϊβαζίδης 9.

Ήφαιστος – Γυμν. Εν. Τρικάλων Αστέρας 36-21
Διαιτητές: Αθανασόπουλος – Μαρινάκης.
Τα δεκάλεπτα: 09-04, 17-10, 26-16, 36-21.
Ήφαιστος (Αναγνωστόπουλος): Σταμάτης 4, Κρίθης 15, Αδαμόπουλος, Κανελλόπουλος 4, Τατάνι 3, Κοντογιάννης 4, Παπαδόπουλος 2, Παπουτσόπουλος Π., Μεταξάς – Μαριάτος 4, Καφετζής.
Γυμν. Εν. Τρικάλων Αστέρας (Φιλίππου): Μανώλης, Τσίπρας 9, Φιλίππου 6, Ορέστης, Βλαχάβας 6, Καλαϊτζίδης.

Η επόμενη αγωνιστική (2η 18-19 Μαρτίου): Νότιος όμιλος: ΠΑΣΚΑ – Δωδεκάνησος, Αετοί Κρήτης – Μαρούσι, Ηράκλειο – Άτλας.
Βόρειος όμιλος: Αργοναύτες Β. – Ήφαιστος, Ίρις Καβάλα – Μέγας Αλέξανδρος, Γυμν. Εν. Τρικάλων “Αστέρας” – Άρης.