Ήττα των Τρικάλων BC στο Ρέθυμνο

Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της Basket League, τα υποβιβασμένα Τρίκαλα με επτά ετοιμοπόλεμους παίκτες αγωνίστηκαν στο Ρέθυμνο και ηττήθηκαν με σκορ 103-67.

Σε τροχιά πλέι οφ, καθώς πλέον ισοβαθμεί στην όγδοη θέση, παρέμεινε το Ρέθυμνο Cretan Kings που επικράτησε στην έδρα του με 103-67 των Τρικάλων BC Aries για την 24η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ξεπερνώντας για πρώτη φορά φέτος τους 100 πόντους.

Απέναντι στην ομάδα των Τρικάλων που έχει υποβιβαστεί και παρατάχθηκε με τρεις παίκτες στον πάγκο, οι Κρητικοί τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 28 περισσότερα ριμπάουντ (47 έναντι 19) αλλά και 18 περισσότερες ασίστ (33 έναντι 15).

Παρότι μετά από το πρώτο τρίλεπτο (4-5) οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα, που έφτασε ως και το +8 (20-12) στο 8′ οι Θεσσαλοί ήταν σταθερά κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 24-20 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Η συνέχεια όμως άνηκε αποκλειστικά την ομάδα του Ρεθύμνου. Μετά από το 24-22 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, το Ρέθυμνο Cretan Kings έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 21-2 και πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά αγώνα, προηγήθηκε με 43-24 με τον Χριστοδούλου να έχει σημειώσει σε αυτό το διάστημα εννέα πόντους. Στο 18′ η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους με τον Λι να κάνει το σκορ 52-31 ενώ ο Γκουντγουιν με δύο δικά του καλάθια έκανε το σκορ 56-32 στο φινάλε του ημιχρόνου. Ένα διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους σκορ 32-12!

Με τη διαφορά πλέον να είναι δύσκολο να καλυφθεί οι δύο ομάδες συνέχισαν σε γρήγορο ρυθμό στην επίθεσή τους με το σκορ να πηγαίνει σε υψηλά επίπεδα και τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα σταθερά πάνω από τους 20 πόντους. Μάλιστα ο Μούντι στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά στο +27 (79-52). η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Μούντι στο 32′ να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 83-53 με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +30. Τα Τρίκαλα BC Aries δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με τον Θεοδωρίδη στο 36′ να στέλνει τη διαφορά στο +40 κάνοντας το σκορ 99-59. Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Γκούντγουιν έσπασε το φράγμα των 100 πόντων για το Ρέθυμνο που έφτασε στη νίκη με 1036-67

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 56-32, 79-52, 103-67

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Ντάνιελς 8, Κώττας 6, Μούντι 12 (6 ασίστ), Γιαννόπουλος 16, Χίκι 8 ασίστ, Γκούντγουϊν 12 (6/8 δίποντα), Χριστοδούλου 17 (5/6 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές), Στεφανίδης 2, Δραγάτης 2, Θεοδωρίδης 3, Λι 23 (8/11 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Ντισίλντς 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Σλαφτσάκης 3, Καραγιώργος 12, Τέγιτς 12, Καλογιαννίδης 14, Μόρις 22 (6 ασίστ), Γιανναράς 4, Τάταρης.