Κατέβασε τα… ρολά o Oλυμπιακός 89-44 τον Αρκαδικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ με 89-44 του Αρκαδικού στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Ματ Λοτζέσκι, συνέχισε από εκεί που έμεινε στην Βιτόρια κόντρα στην Λαμποράλ Κούτσα (28 πόντοι) σκοράροντας 20 πόντους με 4/6 τρίποντα. Δεύτερος σκόρερ της ομάδας του Πειραιά ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 17 (3/6 τρίποντα), ενώ ο Ντι Τζέι Στρόμπερι πέτυχε 13 πόντους με 3/6 τρίποντα, την καλύτερη επίδοση του έξω από τα 6,75 μέτρα στην παρουσία του στον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Αθηναίου τελείωσε το ματς με 7 πόντους και 8 ασίστ. Για τους «ερυθρόλευκους» δεν αγωνίστηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος έμεινε προληπτικά εκτός δωδεκάδας λόγω κάκωσης στον ώμο από τον αγώνα απέναντι στην Λαμποράλ Κούτσα.

Ο Ολυμπιακός επέβαλλε από την αρχή τον… νόμο του κόντρα στην άμυνα ζώνης της ομάδας της Τρίπολης και προηγήθηκε με 19-8, 1′ και 27» πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, με 9 πόντους με 2 τρίποντα του Δημήτρη Αγραβάνη. Με την είσοδο του «καυτού» Λοτζέσκι στο παρκέ, η διαφορά… εκτοξεύτηκε στους 28 (39-11 στο 17′) με σερί 20-0 σε περίπου επτάμιση λεπτά. Από τους 20 πόντους του σερί τους 12 με 2 τρίποντα πέτυχε ο Αμερικανός με το βελγικό διατήριο φόργουορντ.

Με δύο τρίποντα του Ντι Τζέι Στρόμπερι στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, η διαφορά ανέβηκε στους 35 (50-15) με το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Βασίλη Σπανούλη με τρίποντο να αυξάνει την απόσταση των δύο ομάδων στους 38 πόντους (53-15) και με αυτή την διαφορά τελείωσε η τρίτη περίοδος (71-33) μετά από 3/3 βολές του Γιάννη Αθηναίου. Με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Αγραβάνη, Λοτζέσκι η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, των 48 πόντων (81-33) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τελευταίου δεκάλεπτου.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 50-15, 71-33, 89-44.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 5 (1), Πρίντεζης 2, Χάκετ 7, Χάντερ 9, Στρόμπερι 13 (3), Τσαϊρέλης, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 17 (3), Λοτζέσκι 20 (4), Αθηναίου 7.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Λαμπρόπουλος 15, Βαν Όστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 8, Μπράουν, Νουούτινεν 5 (1), Καραμαλέγκος, Κοψαύτης 1, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 5 (1), Τζουγκαράκης 3, Σαντέ, Σταματόπουλος.