«Κλείδωσε» την τετράδα ο Προμηθέας 76-75 την ΑΕΚ

Ο Προμηθέας επικράτησε με 76-75 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στην τετράδα της κανονικής περιόδου, καθώς μετά από τον ΠΑΟΚ «ζευγάρωσε» τις νίκες του και απέναντι στην Ένωση.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής, λόγω της συμμετοχής της ΑΕΚ στο Final-4 του BCL, η ομάδα της Πάτρας σημείωσε τη 16η φετινή της νίκη και έβδομη μακριά από το «Δ. Τόφαλος».

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με τον Προμηθέα να ολοκληρώνει το παιχνίδι έχοντας 10 περισσότερα ριμπάουντ (47 έναντι 37) και δύο παραπάνω ασίστ (19-17) με την ΑΕΚ ωστόσο να έχει περισσότερα κλεψίματα (6-5) και τάπες (4-1) αλλά και λιγότερα λάθη (8-10). Η Ένωση τελείωσε το παιχνίδι με 42% στα σουτ εντός παιδιάς και 78% στις βολές ενώ ο Προμηθέας είχε 39% και 81% αντίστοιχα.

Ο Προμηθέας πήρε από το ξεκίνημα του αγώνα προβάδισμα στο σκορ και με πέντε προσωπικούς πόντους του Χολ έφτασε στο +5 (4-9) στο τρίλεπτο. Ο Λίποβι με εύστοχο τρίποντο στο 7′ έκανε το σκορ 13-18 όμως η ΑΕΚ «απάντησε» με επιμέρους 7-2 ισοφαρίζοντας σε 20-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Φαγέ με εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του (20-25). Η ΑΕΚ μείωσε σε 25-27 όμως ένα τρίποντο και φάουλ του Μιλόσεβιτς και ένα καλάθι του Σαλούστρου «έστειλαν» για πρώτη φορά τη διαφορά στους 8 πόντους (25-33) στο 14′. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις να μαζέψουν τη διαφορά και στο φινάλε του ημιχρόνου μείωσαν στο καλάθι.

Δύο τρίποντα από τους Γκριν και Λαρεντζάκη στο 22′ έδωσαν και πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ μετά από αρκετή ώρα, με 43-41 ενώ παρότι ο Προμηθέας προσπέρασε με 45-43, οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα σερί 8-0 και στο 25′ προηγήθηκαν με 51-45. Η Ένωση έμεινε δίχως καλάθι εντός παιδιάς στο τελευταία λεπτό του δεκαλέπτου και ο Προμηθέας ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 60-56.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 63-62 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το τέλος του αγώνα. Στα 46» για το τέλος ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το σκορ 74-76 ενώ στην επόμενη επίθεση ο Γκριν κέρδισε φάουλ και είχε 1/2 βολές μειώνοντας σε 75-76 στα 39». Ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα, όμως ο Χολ έκλεψε την μπάλα από τον Χάρις στην τελευταία φάση του αγώνα και η νίκη πήγε στους Πατρινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11 (4/11 σουτ), Γκριν 7 (2/7 σουτ, 5 ασίστ), Χάρις 19 (6/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1), Χάντερ 6, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 2 (6 ασίστ), Σάκοτα 11 (1), Βασιλόπουλος 5 (1), Μαυροειδής 1, Καββαδάς 2.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φαγιέ 14 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χολ 14 (4/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έλις 12 (6/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 2, Γκίκας 3 (1/8 σουτ), Γερομιχαλός, Μιλόσεβιτς 11 (4/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Πρέιδερ (0/5 σουτ).