Κολοσσός-Τρίκαλα 78-60/ Παραμένουν στον βυθό…

Άλλη μια ήττα για τα Τρίκαλα, η 10η σε 12 αγώνες και η ομάδα παραμένει στον βυθό της βαθμολογίας, προτελευταία και σε θέση που οδηγεί στην Α2. Στη Ρόδο δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά απέναντι στον Κολοσσό και ηττήθηκαν με 78-60. Ντεμπούτο στον πάγκο έκανε ο Φώτης Τακιανός. Ενώ δεν υπήρχε καν στην αποστολή ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.
Το επόμενο παιχνίδι με τον Κόροιβο στα Τρίκαλα είναι από τα πλέον κρίσιμα στο πρωτάθλημα για την ομάδα των Τρικάλων.
Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Ουεάρ (14π.) και Τζόουνς (14π.), με τον Γιώργο Τσαλμπούρη (11π., 4ριμπ.) να πραγματοποιεί την καλύτερη του εμφάνιση με τη θαλασσί φανέλα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Λούντζης με 17 πόντους.

Τα Τρίκαλα ήταν αρκετά ανταγωνιστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 18-16. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη για τους Θεσσαλούς, μιας κι οι Ροδίτες πάτησαν τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και χάθηκαν στον ορίζοντα. Οι “θαλασσί” ξέφυγαν με 15 πόντους (37-22) στο ημίχρονο, με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να πετυχαίνει τρίποντο, στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κρατούσε ψηλά τη διαφορά και στα μέσα της περιόδου πήρε αέρα 20 πόντων (45-25). Τα Τρίκαλα με τους Χάρις και Τζόουνς μείωσαν στους 13( 45-32), ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 54-39 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού τα Τρίκαλα με κύριο εκφραστή τον Λούντζη μείωσαν στους 10 (63-53) στο 36, όμως ο Ουέαρ με 5 συνεχόμενους πόντους έβαλε τέλος στις σκέψεις των φιλοξενούμενων για επιστροφή στη διεκδίκηση του ματς και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 15 (68-53).Το υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τη νίκη με 78-60.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ   (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 2 (1/7 σουτ), Χάρις 5, Μπρέι 8 (1/5 τρίποντα), Ράιτ 4, Σχίζας 5 (1), Τζόουνς 14 (5 ριμπάουντ), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 9 (2), Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης 11 (3), Ουέαρ 14 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ   (Τακιανός): Τζόουνς 5 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σλαφτσάκης 6 (1), Τέγιτς 9, Μάρεϊ 4, Κανάτσεβιτς 7 (1), Τέιμς 6 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λούντζης 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/5 βολές), Χατζηνικόλας, Φέισι 6, Καλογιαννίδης.