Λαύριο-ΠΑΟΚ 90-72

Το Λαύριο Megabolt έδωσε τέλος στο σερί πέντε νικών που είχε ο ΠΑΟΚ στη Stoiximan.gr Basket League μετατρέποντας σε θρίαμβο το ντέρμπι της 5άδας. Επικράτησε με 90-72 αφού κυριάρχησε ολοκληρωτικά μετά την πρώτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή εμφάνιση τους, ήταν καλύτεροι του Δικεφάλου του Βορρά σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής και έφτασαν χωρίς αντίσταση στην επικράτηση.

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλησε με τους γηπεδούχους να βρίσκουν πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση με σουτ από μέση απόσταση (10-6) ενώ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την καλή παρουσία του Μαργαρίτη ήταν κοντά στο 7΄ (14-13 μετά το 14-8) με τον αρχηγό του να σημειώνει οχτώ πόντους με 4/4 δίποντα. Στο φινάλε της περιόδου το Λαύριο Megabolt είχε το προβάδισμα με 19-15 αφού δεν είχε ούτε ένα λάθος, έναντι τεσσάρων του αντιπάλου του.

Ο Στίβεν Γκρέι που έκανε καλό πρώτο δεκάλεπτο, μπήκε ακόμη πιο «ζεστός» στο δεύτερο με 3/3 τρίποντα για να στείλει τη διαφορά στους επτά (28-21 στο 12΄) και λίγο μετά στους εννιά (33-24 στο 14΄) φτάνοντας ο ίδιος στους 19! Η παρουσία του Τζόνσον στη ρακέτα και η είσοδος του Νίξον έδωσε μεγαλύτερη ισορροπία στους γηπεδούχους που ξέφυγαν στα μισά της πρώτης περιόδου με 40-28.

Ο ΠΑΟΚ είχε προβλήματα στην άμυνα του ενώ στην επίθεση προσπαθούσε με βιαστικά τρίποντα να ακολουθήσει τον ρυθμό που πήρε το ματς και με ένα μικρό σερί 5-0, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (42-33 στο 17΄). Προσωρινά όμως αφού το Λαύριο Megabolt συνέχισε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση (48-35 στο ημίχρονο).

Έπειτα από 2,5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν μπροστά με 51-37 όμως δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι παρότι στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 53-41, ο ΠΑΟΚ μείωσε μετά από αρκετή ώρα στους οχτώ (54-46) εκμεταλλευόμενος τη δυναμική που του έδωσε μέσα στη ρακέτα ο Νταρνέλ Τζάκσον που έκανε ντεμπούτο στη Stoiximan.gr Basket League. Ένα λεπτό πριν το τέλος όμως του δεκαλέπτου, το Λαύριο Megabolt εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 (66-49) με τον Ουίγκινς να του δίνει σκορ και βρισκόταν «αγκαλιά» με τη νίκη.

Το παιχνίδι είχε πια «τελειώσει» μετά τα δύο πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου όταν μετά από τεχνική ποινή στον Τσόχλα, το Λαύριο Megabolt με πέντε μαζεμένους πόντους και δύο ακόμη καλάθια, με σερί 12-0 έστειλε τη διαφορά στους 24 (78-54). Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ήταν εκνευρισμένοι, αδυνατούσαν να βρουν ηρεμία και σκορ. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος το 83-63 δεν άφηνε καμία αμφιβολία για τον νικητή. Στο 38΄ η διαφορά έπεσε στους 16 (88-72)

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-35, 68-54, 90-72.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 5, Κακλαμανάκης 7, Μέγιερ 8, Γκρέι 19 (5), Γουίγκινς 18 (8/9 δίποντα), Τζόνσον 6, Λεγκίκας, Κουζέλογλου 2, Νίξον 16 (1), Λαμπ 9.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης 15 (7/10 δίποντα), Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 8, Γκος 12 (2), Τζόουνς 10 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 3, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας, Ζάρας 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 7 (1).