Μέχρι τον ημιτελικό ο Ζήκος στο Ευρωπαϊκό Κ20

Μέχρι τον ημιτελικό στα 100 μέτρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στο Γκροσέτο έφτασε ο Κώστας Ζήκος της ΓΕΑ Τρικάλων με τα χρώματα της Εθνικής.

Δεν κατάφερε να τρέξει στον τελικό στον οποίο θα μπορούσε να είναι αν έπιανε έστω την ατομική του επίδοση. Όπως και να έχει ο Ζήκος είχε μια άλλη μεγάλη συμμετοχή και εμπειρία σε μεγάλους αγώνες.

Ο Τρικαλινός πρωταθλητής των σπριντ κατέλαβε την τέταρτη θέση στην δεύτερη προκριματική σειρά με 10.80 και πήρε την απευθείας πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο αθλητής του Βαγγέλη Κατσιάβα τερμάτισε στην έκτη θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς, που ήταν και η γρηγορότερη από τις τρεις, με 10.68 (0,3) και ολοκλήρωσε με θετικό πρόσημο την παρουσία του στο αγώνισμα. Ο Ζήκος  κατέλαβε την 11η θέση στο σύνολο, ενώ θα μπορούσε να είχε πανηγυρίσει ακόμη και την πρόκριση στον τελικό, αφού η 8άδα έκλεισε σε 10.61, επίδοση μέσα στις δυνατότητες του.