Μετάλλια και ρεκόρ από την κολυμβητική ΑΕΤ

Φτάνοντας στο μέσο της αγωνιστικής σεζόν έλαβαν χώρα – σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη – οι χειμερινοί αγώνες κατηγοριών που είναι οι πιο σημαντικοί αγώνες έως τώρα και αποτελούν πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που πραγματοποιείται τον Ιούλιο. 

Ξεπερνώντας τις αντικειμενικές δυσκολίες που είχαμε στη προετοιμασία μας για αυτούς τους αγώνες η κολυμβητική ομάδα της Α.Ε.Τ., όχι μόνο έδωσε το παρόν και στις δύο διοργανώσεις αλλά κατόρθωσε να συμμετάσχει με 10 αθλητές -τριες, να αποσπάσει 3 μετάλλια στη Θεσσαλονίκη και 11 στην Αθήνα, και αρκετοί από τους αθλητές μας να είναι πρωταγωνιστές στις κατηγορίες τους.

Αναλυτικά στο Χειμερινό Πρωτάθλημα Β. Ελλάδος που έγινε 9-11 Φεβρουαρίου έλαβαν μέρος 8 αθλητές -τριες, οι οποίοι κατόρθωσαν να κατακτήσουν 3 μετάλλια και να μπούνε στο σύνολό τους στις οκτάδες των τελικών πραγματοποιώντας εξαιρετικές κούρσες. Ο Δρόσος Χαράλαμπος αγωνίστηκε στη κατηγορία Παμπαίδων Α (2004) και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 50m Πεταλούδα και το χάλκινο μετάλλιο στα 50m Πρόσθιο με ατομικά ρεκόρ, ενώ ο Γιαννακός Χαράλαμπος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400m Μικτή Ατομική με νέο ατομικό ρεκόρ.

Στην Αθήνα την ίδια ημερομηνία, ο Δρόσος Νικόλαος αγωνίστηκε με τα χρώματα του Ολυμπιακού και κατέκτησε τρία μετάλλια, 1 χρυσό στα 50m Ελεύθερο, 1 αργυρό στα 50m Πρόσθιο και 1 χάλκινο στα 50m Πεταλούδα, ενώ ο Καΐκης Μάριος που αγωνίστηκε με τα χρώματα των Δελφινιών Περιστερίου κατέκτησε 2 μετάλλια, 1 αργυρό στα 100m Ελεύθερο και επίσης 1 αργυρό στα 50m Πεταλούδα με συντριπτικά ατομικά ρεκόρ σε όλες τις κούρσες.

Σε όλους τους αθλητές αλλά και στους προπονητές της ομάδας Καραΐσκο Γιώργο, Κλωτσοτήρα-Καΐκη  Βάνα, Ξάνθη Σοφία και Μητάκο Βασίλη αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τη πολύ μεγάλη προσπάθεια που έχει γίνει αυτή τη χρονιά.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον σύλλογο Α.Κ.Α. Καρδίτσας αλλά και το Ναυτικό Όμιλο Λάρισας για την φιλοξενία αλλά και τη βοήθεια που μας παρείχαν για όσο χρονικό διάστημα η πισίνα μας ήταν κλειστή.

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στα τηλέφωνα : Βάνα Κλωτσοτήρα-Καΐκη 6937405710, Γιώργος Καραΐσκος 6977247046 και Σοφία Ξάνθη 6972603585

Αποτελέσματα αγώνων Βορείου Ελλάδος:

 

ΔΡΟΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

2ος 50m   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

3ος 50m   ΠΡΟΣΘΙΟ

5ος 100m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

 

ΓΙΑΝΝΑΚΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

3ος 400m   Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ

4ος 100m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

 

ΓΕΡΟΒΑΪΟΥ ΕΛΕΝΑ

5η 50m ΕΛΕΥΘΕΡΟ

 

ΚΑΝΑΤΑ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ

7η 50m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

 

ΛΙΑΚΟΥ ΚΛΕΙΩ

7η 50m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

8η 200m Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ

 

ΑΔΑΜΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

8ος     50m   ΥΠΤΙΟ

18ος 100m ΥΠΤΙΟ

 

ΡΕΝΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

9ος   50m   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

10ος 50m   ΕΛΕΥΘΕΡΟ

10ος 100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ

 

ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ

14η 50m ΕΛΕΥΘΕΡΟ

 

Αποτελέσματα αγώνων Νοτίου Ελλάδος:

 

ΔΡΟΣΟΣ ΝΙΚΟΣ

1ος 50m ΕΛΕΥΘΕΡΟ

2ος 50m ΠΡΟΣΘΙΟ

3ος 50m ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

1η   Θέση 4 Χ 100m Μ. ΟΜΑΔΙΚΗ  Εφήβων

(ΜΠΟΛΑΝΟΣ – ΡΕΤΣΙΔΗΣ – ΔΡΟΣΟΣ – ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ)

1η   Θέση 4 Χ 100m Μ. ΑΤΟΜΙΚΗ   MIX

(ΜΠΟΛΑΝΟΣ – ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ – ΔΡΟΣΟΣ – ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΥ)

3η   Θέση 4 Χ 100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ  Εφήβων

(ΜΠΟΛΑΝΟΣ – ΔΡΟΣΟΣ – ΔΟΝΤΑΣ – ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ)

 

ΚΑΪΚΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

2ος 50m   ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ

2ος 100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ

1η   Θέση 4 Χ 100m ΕΛΕΥΘΕΡΟ   Παίδων

(ΧΡΗΣΤΟΥ – ΚΑΪΚΗΣ – ΘΩΜΟΣ – ΡΙΖΟΣ)

1η   Θέση 4 Χ 100m Μ. ΟΜΑΔΙΚΗ   Παίδων

(ΧΡΗΣΤΟΥ – ΚΟΥΤΣΟΥΛΑΣ – ΘΩΜΟΣ – ΚΑΪΚΗΣ )

1η   Θέση 4 Χ 200m ΕΛΕΥΘΕΡΟ   Παίδων

(ΧΡΗΣΤΟΥ – ΚΑΪΚΗΣ – ΘΩΜΟΣ – ΡΙΖΟΣ)