Παναθηναϊκός-Τρίκαλα 93-63

Με τον Κένι Γκέιμπριελ να «σέρνει το χορό», ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε ιδανική «προθέρμανση» ενόψει του αγώνα με την Μακάμπι, επικρατώντας 93-63 των Τρικάλων στο ΟΑΚΑ.

Ο Αμερικανός σημείωσε 22 πόντους με 6/8 τρίποντα (!) ενώ είχε ακόμα 6 ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στο τελικό +30, που έφερε τους πράσινους στο 23-1, ρεκόρ όμοιο με αυτό του Ολυμπιακού που ωστόσο έχει τον πρώτο λόγο στην ισοβαθμία.

Οι δύο ομάδες σούταραν καλά από μακριά στο ξεκίνημα, το τριφύλλι όμως σούταρε… καλύτερα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει 30-17 στο 10’. Χαρακτηριστικό είναι πως οι δύο ομάδες τέλειωσαν στο ματς με 47% στα τρίποντα, αφού ο Παναθηναϊκός είχε 16/34 και οι Θεσσαλοί 8/17. Οι παίκτες του Πασκουάλ έπαιξαν σπουδαία άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που τους βοήθησε να ξεφύγουν ακόμα και με 27 πόντους (52-25).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ήταν περισσότερο ανταγωνιστική στην τρίτη περίοδο, γεγονός που βοήθησε –προς στιγμή- στο να μην ξεφύγει κι άλλο η διαφορά, κάτι που παρόλα αυτά συνέβη στο τελευταίο μέρος του αγώνα, όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό +30.

Τον Γκέιμπριελ, ακολούθησαν σε απόδοση οι Φελτνίν (15π) και Παππάς (14π), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπάρλοου (15π) και Τσαγκαράκης (13π).

Τα Τρίκαλα βρίσκονται στο 9-15 και με τελειωμένη την υπόθεση παραμονή.

Ο Παναθηναϊκός είχε 16 στα 34 τρίποντα από τα οποία 11 στα 18 στο πρώτο ημίχρονο.

Τα Τρίκαλα κρατάνε ότι κέρδισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 17-16, αλλά ο Μπάρλοου ήταν μόνος στο σκοράρισμα και επιθετικά τον ακολούθησε μόνο ο Τσαγκαράκης.

Δεκάλεπτα: 30-17, 52-28 (22-11), 68-45 (16-17), 93-63 (25-18).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Φελντέιν 15 (3), Γκιστ 6, Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Γκάμπριελ 22 (6/8 τρίπ.), Καλάθης 4 (8 ασ.), Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 2, Τζέιμς 8 (2), Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς 14 (2), Μπουρούσης 5.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 9 (1), Τσαγκαράκης 13 (3 τρίπ., 5 ασ.), Μπάρλοου 15 (3), Χότον 5, Βαρυτιμιάδης, Λίποβι 6 (5 ριμπ.), Εζιούκου 6, Πουλιανίτης 3 (1), Καλλές 2, Καλογιαννίδης 2.