Πλέϊ οφ/ Ολυμπιακός-Άρης 84-54

Με επιβλητική νίκη (84-54) στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 επί του Άρη στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τα πρώτα λεπτά της συνάντησης ανέβασαν σταδιακά την πίεση στην άμυνα τους και βρήκαν επιθετικό ρυθμό. Ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +13 (44-31), κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο και ανέβασαν την διαφορά σε επίπεδα άνω των 30 πόντων στην τέταρτη.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας με τους 16 πόντους που πέτυχαν στον αιφνιδιασμό και την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας απέναντι σε οργανωμένη άμυνα είχαν 22/34 δίποντα. Ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους (5/5 δίποντα) ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες (Έρικ Γκριν, Πάτρικ Γιανγκ, Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης) τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μαζί με τον αδελφό του Θανάση παρακολουθήσαν την αναμέτρηση Ολυμπιακός - Άρης και φωτογραφήθηκαν μαζί με τους ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μαζί με τον αδελφό του Θανάση παρακολουθήσαν την αναμέτρηση Ολυμπιακός – Άρης και φωτογραφήθηκαν μαζί με τους ιδιοκτήτες της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο

Ο Άρης άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και με τέσσερις πόντους του Ουίλ Κάμινγκς και τρίποντο του Αντουάν Σκοτ προηγήθηκε με 11-7, 4’ και 25’’ μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, ανέβασε την πίεση στην άμυνα και βρήκε επιθετικό ρυθμό. Με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη, γκολ φάουλ του Πάτρικ Γιανγκ και καλάθι του Κώστα Παπανικολάου έτρεξε σερί 8-0 σε διάστημα 45’’ και προσπέρασε με 19-13, 2’ και 15’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου ο Ιωάννης Παπαπέτρου τραυματίστηκε ευτυχώς ελαφρά σε μια προσπάθεια του να κόψει τον Τζάστιν Τζάκσον και με δύο βολές του Γιανγκ, οι πρωταθλητές Ελλάδας, προηγήθηκαν και με 7 (21-14). Ο Παπανικολάου είχε βρει ρυθμό και με τρίποντο του, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8 (25-17), 1’ και 16’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Με νέο καλάθι του 27χρονου φόργουορντ και δύο βολές του Κεμ Μπιρτς, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (29-19) στο 13’. Με τον Παπανικολάου να συνεχίζει «καυτός» και τρίποντο του Έρικ Γκριν το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +13 (44-31).

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση και τους ρυθμούς τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 18-4 στα πρώτα 8’ και 40’’ της περιόδου με έξι πόντους του Βασίλη Σπανούλη, «εκτόξευσε» την διαφορά στους 27 (62-35). Με νέο καλάθι του αρχηγού του 11’’ πριν την λήξη, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στους 26 (64-38). Το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου ήταν 20-7 για τους «ερυθρόλευκους».

Με δύο τρίποντα του Έρικ Γκριν και ένα του Βασίλη Τολιόπουλου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με διαφορά 35 πόντων (82-47), 2’ και 55’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Η διαφορά των 35 πόντων ήταν η μεγαλύτερη για τους «ερυθρόλευκους» στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 17(1), Μάντζαρης 6(2), Σπανούλης 10, Γκριν 11(3), Μπιρτς 4, Γιανγκ 11, Τολιόπουλος 5(1), Παπαπέτρου, Γουότερς 3, Αγραβάνης 5(1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σκορ 3(1), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 14, Ντραγκίσεβιτς, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 1, Ζάρας 8(2), Χρηστίδης, Τζάκσον, Μούρτος 5.