Ρεκόρ συμμετοχών στο Πανελλήνιο Τένις Juniors 2017

Δυνατές μονομαχίες, πολύ καλό τένις και την ευκαιρία να δουν τα ταλέντα της Ελληνικής Αντισφαίρισης είχαν όσοι βρέθηκαν στον Μαραθώνα, για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors 2017, στις τέσσερις κατηγορίες, κάτω των 10, 12, 14 και 16 ετών. Να σημειωθεί ότι η κατηγορία κάτω των 18 ετών θα διεξαχθεί μετά τις Πανελλήνιες εξετάσεις.

Εντυπωσιακή η συμμετοχή, που έφθασε τους 950 αθλητές και αθλήτριες, από 145 ομίλους όλης της χώρας, σε μια διοργάνωση που έγινε στις εγκαταστάσεις του Σωματείου «Αλέξανδρος Β», στα 12 γήπεδα του και ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία. Τα παιδιά αγωνίστηκαν σε αγώνες μονού, διπλού και μεικτού διπλού, σύμφωνα με τους κανόνες της Διεθνούς Ομοσπονδίας και το Ολυμπιακό πρόγραμμα.

Στα αγόρια ο Κωνσταντίνος Καρπούζας (κατηγορία 10 ετών), ο Χρήστος Σπύρου (12 ετών), ο Θεόδωρος Μητσάκος (14 ετών) και ο Αριστοτέλης Θάνος (16 ετών), ήταν οι τέσσερις αθλητές που πήραν την πρώτη θέση στα Μονά και αναδείχθηκαν πρωταθλητές 2017. Μάλιστα ο Σπύρου (ΑΟ Μέγας Αλέξανδρος) και ο Θάνου (ΑΟΑ Ηλιούπολης) κατέκτησαν το Πρωτάθλημα και στα διπλά των κατηγοριών τους.

Στα κορίτσια η Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου (κατηγορία 10 ετών), η Μιχαέλα Λάκη (12 ετών), η Μαγδαληνή Αδαμοπούλου (14 ετών) και η Σεμέλη-Ευγενία-Ελισάβετ Δημητρακοπούλου (16 ετών), ήταν οι τέσσερις αθλήτριες που πήραν την πρώτη θέση στα Μονά και αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες 2017. Η Αδαμοπούλου (ΟΑ Πετρούπολης) ήταν νικήτρια και στα διπλά της κατηγορίας της, ενώ η Μιχαέλα Λάκη (ΟΑ Φοίβος Λάρισας) κέρδισε και το διπλό και το μεικτό και ήταν η μόνη που πέτυχε να κατακτήσει τρεις πρωτιές.

«Εκ μέρους του ΔΣ της Ομοσπονδίας συγχαίρω τους νικητές για τις επιτυχίες τους αλλά και όλες τις αθλήτριες και τους αθλητές για την συμμετοχή τους, το ήθος που επέδειξαν και την αγωνιστικότητά τους. Τους ευχόμαστε να είναι υγιείς και δυνατοί σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής τους», δήλωσε ο πρόεδρος της ΕΦΟΑ Σπύρος Ζαννιάς.

Οι τρεις πρώτοι νικητές σε κάθε κατηγορία:

 

  • Αγόρια 10: 1. Καρπούζας Κωνσταντίνος (ΟΑ Μαγνησίας), 2. Μακρής Νικόλαος–Φώτιος (ΑΟΑ Χαϊδαρίου), 3. Σακκάς Ιωάννης (ΑΟΑ Χαϊδαρίου)
  • Κορίτσια 10: 1. Παναγιωτίδου Αλεξάνδρα (ΟΑ Θεσσαλονίκης), 2. Κωνσταντάρα Μαρία (ΟΑ Σαλαμίνας), 3. Αράπη Βασιλική–Ελένη (ΑΟΑ Χαϊδαρίου)

 

  • Αγόρια 12: 1. Σπύρου Χρήστος (ΑΟ Μέγας Αλέξανδρος), 2. Γραμματικούλης Απόστολος (ΟΑ Φοίβος Λάρισας), 3. Βασιλάκης Ευγένιος (ΑΣ Ν. Βουτζά Πρόοδος).

Διπλά: 1. ΣπύρουΓραμματικούλης, 2. Αδαμόπουλος Νικόλαος (ΟΑ Πετρούπολης) – Βασιλάκης,  3. Κουκουβές Αλέξανδρος-Παναγιώτης (ΑΟΑ Ηλιούπολης), Γουβέλης Διονύσιος (ΑΟΑ Πατρών)

  • Κορίτσια 12: 1. Λάκη Μιχαέλα (ΟΑ Φοίβος Λάρισας), 2. Πήττα Αθηνά (ΑΟΑ Σταυρούπολης Σφίτος), – 3. Παρετζόγλου Νικολίνα (ΟΑ Πετρούπολης).

Διπλά: 1. ΛάκηΠήττα, 2. Κασσή Ναταλία (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) – Παρετζόγλου, 3. Ασλανιβίλι Άρτεμις (ΑΟΑ Αστέρας Θεσσαλονίκης) – Παπαχρήστου Σοφία-Μαρία (ΑΣΑ Πανοράματος Πυλαίας)

 

  • Αγόρια 14: 1. Μητσάκος Θεόδωρος (ΑΣ Κολλεγίου Ντερή), 2. Σταμούλος Γιάννης (ΑΟΑ Ηλιούπολης), 3. Βολτυράκης Βασίλης (Ηράκλειο ΟΑΑ).

Διπλά: 1. Αστρεινίδης Φίλιππος (ΑΟΑ Παπάγου) – Νουχάκης Γεώργιος (ΟΑ Σούδας), 2. ΒολτυράκηςΚυπριώτης Ευάγγελος (ΟΑ Αθηνών), 3. Βάλαρης Γεώργιος (ΑΟΑ Παπάγου) – Λυμπέρης Άρης-Παναγιώτης (Πεύκη Γ. Καλοβελώνης)

  • Κορίτσια 14: 1. Αδαμοπούλου Μαγδαληνή (ΟΑ Πετρούπολης), 2. Σακελλαρίδη Σαπφώ (ΑΟΑ Παπάγου), 3. Καμπά Βασιλική–Νικολία (ΟΑ Γουδή).

Διπλά: 1. Παύλου Δήμητρα (ΟΑ Αθηνών) – Αδαμοπούλου, 2. Σαμαρά Βασιλική-Μαγδαληνή (Πανθρακικός ΟΑ Κομοτηνής) – Σακελλαρίδη, 3. ΚαμπάΣπύρου Ζωή (ΑΟ Μέγας Αλέξανδρος)

 

  • Αγόρια 16: 1. Θάνος Αριστοτέλης (ΑΟΑ Ηλιούποκης), 2. Ταραμονλής Δημοσθένης, 3. Ρουμπής Αλέξανδρος.

Διπλά: 1. ΘάνοςΡουμπής, 2. Τριανταφύλλου Ντανιέλ (ΟΑ Ανάφλυστος Σαρωνίδας) – Μορφονιός Γεώργιος (ΟΑ Κερατσινίου),  3. Κούτσικος Βασίλειος (Φθιωτικός ΟΑ) – Κουτσούμπας Δημήτριος (Φθιωτικός ΟΑ)

  • Κορίτσια 16: 1. Δημητρακοπούλου Σέμελη-Ευγενία-Ελισάβετ (ΑΑ Ακρόπολις), 2. Γρίβα Βασιλεία, 3. Αγγελάκη Νικολέττα.

Διπλά: 1. Τσαδάρη Δήμητρα-Ιωάννα (ΟΑ Πετρούπολης) – Μπουκουβάλα Φωτεινή (ΑΟΑ Ηλιούπολης), 2. Γιαννακού Ιωάννα (ΑΟΑ Λε Ρακέτ) – Αγγελάκη Νικολέττα (ΟΑ Νίκαια Λάρισας), 3. Κάλλιστρου Μαρία (ΑΕΤ Νίκη Πατρών) – Τοπουζίδου Νικολέτα (ΟΑ Ευόσμου Θεσσαλονίκης)

 

  • Μεικτά 12: 1. Λάκη Μιχαέλα (ΟΑ Φοίβος Λάρισας) – Γραμματικούλης Απόστολος (ΟΑ Φοίβος Λάρισας), 2. Πήττα Αθηνά (ΑΟΑ Σταυρούπολης Σφίτος) – Σπύρου Χρήστος (ΑΟ Μέγας Αλέξανδρος), 3. Καμπά Σταυρούλα (ΟΑ Γουδή) – Λοΐζας Ανδρέας (ΟΑ Γουδή)

 

  • Μεικτά 14: 1. Καμπά Βασιλική-Νικολία (ΟΑ Γουδή) – Φωτεινόπουλος Αθανάσιος (ΑΟΑ Ηλιούπολης), 2. Ζέρβα Στυλιανή-Ευαγγελία (ΑΚΑ Μαραθώνα) – Ουσταμπασίδης Νίκος (ΑΟΑ Κατερίνης), 3. Σακελλαρίδη Σαπφώ (ΑΟΑ Παπάγου) – Σακελλαρίδης Στέφανος (ΑΟΑ Παπάγου)

 

  • Μεικτά 16: 1. Χαραλαμπίδη Γαβριέλα (ΑΟΑ Πατρών) – Ρουμπής Αλέξανδρος (ΟΑ Χαλκίδας), 2. Κάλλιστρου Μαρία (ΑΕΤ Νίκη Πατρών) – Μορφονιός Γεώργιος (ΟΑ Κερατσινίου), 3. Μπαλάσκα Βασιλική (ΟΑ Χανίων) – Σιούλης Βασίλης (ΑΟ Μέγας Αλέξανδρος)