Σπουδαία νίκη η γυναικεία των Τρικάλων 2-1 τον Ατρόμητο/ Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄Εθνικής κατέκτησε η γυναικεία ομάδα των Τρικάλων η οποία κέρδισε στο γήπεδο Πυργετού με 2-1 τον Ατρόμητο Αθηνών.

Με τη νίκη αυτή η Τρικαλινή ομάδα αισιοδοξεί για καλύτερη συνέχεια και παραμονή στην πρώτη κατηγορία.(Υποβιβάζονται δύο ομάδες).

Τα κορίτσια του Γιώργου Λουλέ, κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με σκορ 2-1, έπειτα από μεγάλη προσπάθεια, εντός αγωνιστικού χώρου καθαρά και ατενίζουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Το παιχνίδι μπορεί να είχε ρυθμό και στα 94΄του ματς, αλλά τα τάκλιν και οι δυνατές φάσεις έπεφταν σύννεφο(Ατρόμητος), όπως και το fair play! Η μοναδική ευκαιρία για τις φιλοξενούμενες παίκτριες ήταν αυτή του γκολ και μόνο, από λάθος της άμυνας. Στα του παιχνιδιού τώρα, στο11΄η Χύμα προσπάθησε να πιάσει το σουτ από μακριά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της Αλεξάκη ενώ ένα λεπτό αργότερα η Γιαννούλα δεν μπόρεσε να βρει εστία, με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι. Στο 33΄η μεγάλη φάση για την ομάδα των Τρικάλων. Η Μπαρμπόσα εξαιρετικά εκτέλεσε φάουλ, έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη της Αλεξάκη και στη συνέχεια έδιωξε η άμυνα μακριά από την μεγάλη περιοχή. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η πίεση ήταν μεγάλη χωρίς όμως  την επίτευξη τέρματος. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Ατρόμητος πίεσε ψηλά, με την άμυνα των Τρικάλων σωστά τοποθετημένη να μην δίνει δικαίωμα να πλησιάσει στο τέρμα η αντίπαλη ομάδα. Έτσι λοιπόν στο 62΄η Γιαννούλα απέφυγε την προσωπική της αντίπαλο, έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα με την Κορδέλα μόνη στο κέντρο της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 82΄η Γκατζογιάννη με φάουλ από μακρινή απόσταση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας απλά το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Και στις καθυστερήσεις του αγώνα η Ζουμπουλάκη εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και με σουτ από πλάγια πέτυχε το γκολ για το τελικό 2-1.

Τρίκαλα: Χαρακοπούλου, Ντόκου, Τζιώρα, Ευθυμίου (70΄Βαίτση), Γκατζογιάννη, Γιαννούλα, Μπαρμπόσα, Λουλέ,Κορδέλα(84΄Γιουβρή),Χύμα,Γεραγόρη(83΄Μπλούτσου).

Ατρόμητος Αθηνών: Αλεξάκη, Τριβυζάκη (71΄Πάκου), Σταυροπούλου,Τσιμπουκάκη, Αργυριάδη(71΄Βαρασά),Λιαπατή,Μυλωνά,Παναγιωτίδη(46΄Πλυτά),Κοντονύχι,Τράγου,Ζουμπουλάκη.