Στα ημιτελικά των πλέϊ οφ ο Άρης νίκησε δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ

Ο Άρης κέρδισε και στην έδρα του ΠΑΟΚ, έκανε 2-0 τις νίκες και θα είναι στα ημιτελικά των πλέϊ οφ της Stoiximan.gr Basket League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Οι «κίτρινοι» έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης τους στο πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων με τον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς να σκοράρει 20 πόντους και στο δεύτερο άντεξαν στην αντεπίθεση του «Δικέφαλου του Βορρά» χάρις στην μαχητικότητα, την ομαδικότητα τους, την σωστή καθοδήγηση από τον Βασίλη Ξανθόπουλο και τις επιθετικές λύσεις που έδωσαν οι Ουίλ Κάμινγκς, Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, χάρις στην σε μεγάλο διάστημα αποτελεσματική άμυνα του και τον πολύ καλό επιθετικό ρυθμό του. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 7/13 τρίποντα και τον Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς να έχει πετύχει 20 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/5 τρίποντα.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (15-4) μόλις 3’ και 19’’ μετά το τζάμπολ του αγώνα με 7 πόντους με δύο τρίποντα του Θοδωρή Ζάρα και δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ντραγκίσεβιτς. Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αμυντικά και με δύο τρίποντα του Νέϊθαν Σόμπι και δύο καλάθια του Κιθ Κλάντον μείωσε στους έξι (20-14) με 3’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με γκολ φάουλ του Βλάντο Γιάνκοβιτς, ωστόσο, ο Άρης ξέφυγε και πάλι στο σκορ (25-16), 2’ και 34’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» με 2/4 βολές του Ζάνις Πέϊνερς στα τελευταία δυόμιση λεπτά της πρώτης περιόδου και καλάθι του Ανδρέα Γλυνιαδάκη πλησίασε στους πέντε (25-20) στα πρώτα 30’’ του δεύτερου δεκάλεπτου.

Οι «κίτρινοι» απάντησαν με δύο καλάθια των Τζάστιν Τζάσκον, Βασίλη Ξανθόπουλου και προηγήθηκαν ξανά με 9 (29-20), 1’ και 19’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με πέντε βολές (δύο από τους Πέϊνερς, Λίνο Χρυσικόπουλο και μια του Ιβάν Άσκα) και πίεση σε όλο το γήπεδο, οι γηπεδούχοι κατέβασαν την διαφορά στους 4 (29-25), με 7’ και 22’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεση του και με τρίποντο του Απόλλωνα Τσόχλα πλησίασε στους 3 (33-30) στο 15’ της συνάντησης. Με δύο καλάθια των Πέϊνερς, Τσόχλα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε στον πόντο (35-34), 3’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Άρης απάντησε με δύο σερί καλάθια του Ντραγκίσεβιτς και μια βολή του Βασίλη Καββαδά, και ξέφυγε με 40-34, με 2’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τέσσερα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (δύο από τον Ντραγκίσεβιτς και από ένα των Βασίλη Ξανθόπουλου, Ουίλ Κάμινγκς) μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους, οι «κίτρινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +12 (52-40).

Ο Άρης με δύο τρίποντα σε διάστημα περίπου ενάμιση λεπτών των Θοδωρή Ζάρα, Κάμινγκς, ανέβασε την διαφορά στους 14 (59-45), 3’ και 19’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με επτά πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Αντώνη Κόνιαρη, μείωσε στους πέντε (59-54), με 3’ και 46’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» συνέχισε την αντεπίθεση του και με σερί 7-0 σε διάστημα τριών λεπτών με τρεις πόντους του Σόμπι, πλησίασε στο καλάθι (63-61) στα πρώτα 15’’ του τέταρτου δεκάλεπτου. Οι «κίτρινοι», ωστόσο, έμειναν ψύχραιμοι με την σωστή καθοδήγηση του Βασίλη Ξανθόπουλου και με σερί 5-0 σε διάστημα δύο λεπτών, προηγήθηκαν με 71-63, 5’ και 41’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Καθοριστικό για τη νίκη του Άρη ήταν το τρίποντο από τα 7,5 μέτρα του Βλάντο Γιάνκοβιτς, που έδωσε στους «κίτρινους» προβάδισμα δέκα πόντων (77-67) με 2’ και 6’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 18-25, 40-52, 59-63, 75-84

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 9 (1), ΜακΦάντεν 7 (2/6 δίπ., 0/6 τρίπ.), Πέινερς 14, Κλάντον 8 (15 ριμπ.), Μαργαρίτης 4, Σόμπεϊ 13 (1/4 δίπ., 2/7 τρίπ.), Τσόχλας 9 (1/5 τρίπ.), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 2, Άσκα 5.

ΑΡΗΣ: Κάμινγκς 18 (2), Ζάρας 10 (2), Γιάνκοβιτς 11 (1), Καββαδάς 3 (6 ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 21 (4), Σκοτ, Ξανθόπουλος 7 (1 τρίπ., 5 ασ.), Τσαϊρέλης 6 (1), Σίμτσακ 2, Τζάκσον 5, Μούρτος 1.