Στα Προκριματικά του Πανελληνίου Πινγκ Πονγκ συμμετείχε ο Κώστας Ψωφάκης

Τρικαλινή συμμετοχή είχαμε στους προκριματικούς αγώνες του Πανελληνίου πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης (Πινγκ Πονγκ) καθώς ο Κώστας Ψωφάκης αγωνίστηκε με την ομάδα του Φυσιολατρικού Ομίλου Καρδίτσας αφού στα Τρίκαλα δεν υπάρχει σύλλογος.
Ο Κώστας Ψωφάκης έπαιξε στον όμιλο της Θεσσαλονίκης όπου έλαβαν μέρος σωματεία από την Μακεδονία και την Θεσσαλία. Ο ανταγωνισμός δυνατός και το επίπεδο υψηλό από αθλητές πάρα πολύ καλούς. Συνολικά στην Θεσσαλονίκη αγωνίστηκαν 98 άνδρες και 14 γυναίκες.
Ξεκίνησε τους αγώνες με δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους, τον Βασίλη Τζιότζιο (Αθλητικό Φυτώριο Άδωνις Θεσσαλονίκης) από τον οποίο ηττήθηκε με 3-0 σετ ( 11-3, 14-12, 11-9) παλεύοντας πολύ στα τελευταία δύο σετ και τον ακόμη πιο ισχυρό αντίπαλο Γιώργο Νισύριο (Αθλητικός όμιλος Νέμεσις) από τον οποίο επίσης ηττήθηκε με 3-0 σετ ( 11-8, 11-5, 11-5).
Στο τρίτο του ματς, ο Κώστας Ψωφάκης , κατάφερε και κέρδισε τον Μιχάλη Ασλανίδη (Αθλητικός και Πολιτιστικός Σύλλογος) με 3-2 σετ και με ανατροπή ( 13-11, 11-7, 8-11, 10-12, 3-11).
Με αυτή τη νίκη ίσως πάρει πρόκριση για την τελική φάση που θα γίνει στις 3 και 4 Μαρτίου 2018 στο Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο.