Στο Ευρωπαϊκό Κ20 ο Κώστας Ζήκος

Την ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 (20-23/7), που θα γίνει στο Γκροσέτο της Ιταλίας ανακοίνωσε  η ομοσπονδία.

Σε αυτή θα συμμετάσχουν 35 Έφηβοι και Νεάνιδες ικανοί να σημειώσουν εξαιρετικές επιδόσεις. Η αποστολή είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική και οι μελλοντικοί αστέρες του ελληνικού στίβου φαίνεται πως θα κάνουν αισθητή την παρουσία τους στη διοργάνωση

Παράλληλα συγκροτήθηκε και η ομάδα για το Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας (22-30/7), στο Γκιορ της Ουγγαρίας. Η ΕΟΕ παραχώρησε στην ομοσπονδία 10 συνολικά θέσεις, πέντε αγοριών και πέντε κοριτσιών και ο ΣΕΓΑΣ πρότεινε για αυτές αθλητές και αθλήτριες με ταλέντο και ικανότητα να που θα έχουν την ευκαιρία να διακριθούν και να «μαζέψουν» εικόνες για τη συνέχεια.

Αναλυτικά οι ομάδες

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Γκροσέτο (20-23/6)

Εφηβοι

100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή)

800 μ.: Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)

1.500 μ .: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ), Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)

Υψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Νεράντζης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Γρεβενών), Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ) Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος Αμ.)

Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)

Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χ.)

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος), Γιώργος Κορακίδης  (ΓΣ Μανδρών), Μανώλης Καμτζικλής (ΓΣ Μανδρών)

Δέκαθλο: Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ)

10.000 μ. βάδην: Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)

4Χ100 μ.: Παναγιώτης Αρβανίτης (ΑΓΣΙ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Χρυσάφης (ΜΕΑΣ Τρίτων)

 

Νεάνιδες

400 μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)

Υψος: Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)

Τριπλούν: Ζωή Μπαλαμούτη (ΟΦΗ)

Μήκος: Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών)

Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Καζώνης Καλύμνου)

Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)

Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ)

Επταθλο: Ελένη Γκέλη (Λυβικός Ιερ.)

10.000 μ. βάδην: Σοφία Αλικανιώτη (Ολυμπία Πατρών), Νάνση Βαίτση  (ΓΑΣ Ιλισσός), Κυριακή Φιλτσισάκου (Ν. Ιωνία)

 

Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας

Αγόρια

100 μ./200 μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Πελασγός)

3.000 μ.: Νέστωρας Κολιος (ΑΓΣΙ)

Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)

Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ)

Μήκος/Τριπλούν: Νίκος Κατραμάδος (ΓΣ Νέων Λέρου)

Κορίτσια

Υψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας),  Βασιλεία Θεοχάρη (Ολυμπιακού Χωριού

Μήκος: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραικός)

Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)

Σφυροβολία: Μαρία Τοπούζη (ΓΑΣ Κιλκίς)