Στο Βαλκανικό Κ20 ο Κώστας Ζήκος

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 θα γίνει το Σαββατοκύριακο (1-2/7) στο Πιτέστι της Ρουμανίας.  

Η ελληνική αποστολή θα πάρει μέρος στη διοργάνωση με 35 αθλητές και αθλήτριες, με 19 από αυτούς να έχουν ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας τους, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο.

Η ελληνική αποστολή θα ταξιδέψει στην Ρουμανία την Παρασκευή (30/6) με την πτήση Α3 960 της Aegean στις 08.25 και θα επιστρέψει την Δευτέρα 3/7 με την πτήση Α3961 στις 10.40.

Τα μέλη της αποστολής θα πρέπει να παραλάβουν τα ρούχα τους την Πέμπτη 29/6 από τα γραφεία του ΣΕΓΑΣ (Συγγρού 137) από τις 14.00 έως τις 16.00.

Η ομάδα

Εφηβοι

100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

200 μ.: Παναγιώτης Αρβανίτης (ΑΓΣΙ)

400 μ.: Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή)

800 μ.: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ)

1.500 μ.: Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)

110μ. εμπ.: Χαράλαμπος Λυρής (ΑΣ Θησέας)

400 μ. εμπ.: Γιώργος Καλογεράκης  (ΟΦΗ)

3.000 μ. στιπλ: Νίκος Σάκης (ΑΕΚ)

Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)

Επί κοντώ: Νίκος Νεράντζης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Δημήτρης Καραγιάννης (Κάμειρος 2009)

Μήκος: Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χαλκιδικής)

Δισκοβολία: Μιχάλης Καρτσίνης (ΠΓΣ)

Σφυροβολία: Γιώργος Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών) , Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος ΓΣ)

Ακοντισμός: Αρης Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας), Κώστας Μυλωνάς (ΦΣ Αστέρας Πρ.)

4Χ100 μ.: Ζήκος, Γκαραγκάνης, Αρβανίτης, Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)

Νεάνιδες

100 μ./200 μ.: Κατερίνα Λαφτσή (ΟΦΚΑ Φίλιππος Ν. Καβάλας)

100 μ. εμπ. Αναίς Καραγιάννη (ΓΣ Κηφισιάς)

400 μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)

Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας), Θεοχάρη Βασιλεία (Δίας Ολυμπ. Χωριού)

Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)

Μήκος: Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών), Χριστιάνα Μάρκου (ΓΣ Κηφισιάς)

Τριπλούν: Ζωή Μπαλαμούτη (ΟΦΗ)

Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (ΑΣ Κάλυμνος)

Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη  (Ελευθέριος Βενιζέλος ΓΣ)

Σφυροβολία: Νίκη Ναξάκη (Πανιώνιος)

Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ)

Επταθλο: Ελένη Γκέλη (ΓΑΣ Ιεράπετρας)