Στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας τα Τρικαλινά κορίτσια

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για τη γυναικεία ομάδα των Τρικάλων στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών. Μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο γήπεδο Πυργετού κέρδισαν τις Αμαζόνες Δράμας ομάδα Α Εθνικής με 4-3 και συνεχίζουν στον θεσμό.

Οι Τρικαλινές μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις  στο 2΄ η Μπαρμπόσα με σουτ έστειλε την μ πάλα άουτ.

Στο 8΄σέντρα της Βαϊτση  η άμυνα της Δράμας παραχώρησε το κόρνερ.

Στο 13΄ η Τομαή εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση ανοίγοντας το σκορ για το 1-0.

Στο 13΄η Τσούνη έβγαλε την κάθετη μπαλιά και η Τομαή με πλασέ έκανε το 2-0.

Τα Τρίκαλα δεν σταμάτησαν εκεί και στο 16΄η Βαίτση με υπέροχο ψηλοκρεμαστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 30΄η Παπαδοπούλου δυνατό σουτ σε κόρνερ η Ζαρακοπούλου.

Η ομάδα της Δράμας κατάφερε να μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα, με σουτ της Παπαδοπούλου σε 3-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενες ισορρόπησαν και κατάφεραν να μειώσουν κι άλλο, στο 57΄με κεφαλιά από κοντά της Μήτκου για το 3-2. Από εκεί και έπειτα χάθηκε ο ρυθμός, με συνεχείς τραυματισμούς. Λίγα λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία των Τρικάλων και το κατάφεραν, αρχικά με σουτ της Παπαδοπούλου στο 85΄να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.  Στο 87΄η Γρηγορίου  το κόρνερ η Κοτσάκη την κεφαλιά άουτ. Δύο λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού, η ομάδα της Δράμας έφερε το ματς στα ίσα, παγώνοντας το γήπεδο  του Πυργετού. Η Παπαδοπούλου επιχείρησε την σέντρα, η μπάλα στον αέρα άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 3-3. Στο 90΄ ο διαιτητής του αγώνα απέβαλε με δεύτερη κίτρινη, την Κοτσάκη για εξύβριση. Και στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, τα Τρίκαλα κέρδισαν κόρνερ. Η Μπαρμπόσα το εκτέλεσε με την μπάλα να περνάει μπροστά από την άμυνα και να καταλήγει αργά στα δίχτυα της Δράμας για το 4-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

ΑΟ Τρίκαλα: Χαρακοπούλου, Χύμα, Λάσκου, Ευθυμίου, Γεραγόρη, Τσούνη, Λουλέ, Βαίτση(77΄Κορδέλα),Παναγιωτίδη(82΄Χατζηκυριάκου),Μπαρμπόσα,Τομαή(95΄Πλακιά) .

Αμαζόνες Δράμας: Κισούδη, Μήτκου, Γρηγορίου, Κατιρτσίδου (83΄Δραγκήνι), Γιαμαλή, Κεραμιδά, Κοτσάκι,Φωτιάδου,Σουμάδη,Παπαδοπούλου,Μπαντή(46΄Μαλισιώβα).