Θρίαμβος του Προμηθέα επί του Άρη 70-40 !

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του σημείωσε ο Προμηθέας που ήταν σαρωτικό απέναντι στον Άρη. Οι Πατρινοί επιβλήθηκαν με το εντυπωσιακό 70-40 και επέστρεψαν -έστω και προσωρινά- στην κορυφή της Stoiximan.gr Basket League.

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της ομάδας της Πάτρας στην ιστορία της στη λίγκα και παράλληλα η καλύτερη αμυντική της επίδοση. Αντίθετα οι 40 πόντοι που σημείωσε ο Άρης είναι η χειρότερη επιθετική του επίδοση συνολικά στα χρόνια του επαγγελματικού μπάσκετ.

Οι «κίτρινοι» που τελείωσαν με 16/53 σουτ και 22 λάθη, σημείωσαν μόλις 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ενώ σε αυτό το διάστημα έμειναν συνολικά 9:16 δίχως σκορ.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις σχεδόν σε όλους τους παίκτες τους και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Άρη παίρνοντας 26 πόντους από αυτά ενώ είχαν και 10 στον αιφνιδιασμό.

Ο Άρης μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με κορυφαίο παίκτη του Κιθ Μπένσον που σημείωσε 10 πόντους, προηγήθηκε με 12-3 λίγο μετά από τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου. Ο Αμερικανός σέντερ σημείωσε στην πρώτη περίοδο 12 πόντους (από τους πρώτους 14 του Άρη) ενώ μάζεψε και πέντε ριμπάουντ. Μετά από δυναμικό ξεκίνημα του Άρη, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Έβανς να σημειώνει έξι συνεχόμενους προσωπικούς πόντους μείωσε στο φινάλε της πρώτης περιόδου σε 12-19.

Έχοντας βρει πλέον ρυθμό ο Προμηθέας, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-2 σε έξι αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο μειώνοντας προσπερνώντας στο 16′ με 22-21 μετά από κάρφωμα του Φαγιέ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του πρώτο ημιχρόνου, δίχως κάποια από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 32-29.

Ωστόσο όσο ντέρμπι ήταν το πρώτο μέρος, άλλο τόσο … μονόλογος ήταν η τρίτη περίοδος. Μονόλογος για τους γηπεδούχους που επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους, οδήγησαν τους παίκτες του Άρη σε διαδοχικά λάθη ενώ τους κράτησαν μόλις στους 6 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο! Στο 26′ ο Μπένσον μείωσε σε 40-35 για τους φιλοξενούμενους, αλλά στα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά που ακολούθησαν ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 16-0 με τον Σαλούστρο να έχει επτά πόντους σε αυτό το διάστημα, και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +21 (56-35)!

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικέ στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, ωστόσο ο Προμηθέας με τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο. Ο Άρης συνέχιζε να μην μπορεί να σκοράρει και είναι χαρακτηριστικό πως η μία εύστοχη ελεύθερη βολή του Μοράντ στο 35′ (63-36) έδωσε στον Άρη και πάλι σκορ μετά από 9’16» αφλογιστίας! Ο νεαρός Σκούφης με εύστοχο τρίποντο στο 37′ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους (68-36) με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 70-40.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 7, Έβανς 12, Γκίκας 2, Φαγιέ 11 (2), Δημάκος 3, Τουντζιαράκης 3, Σκούφης 3 (1), Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Πουλιανίτης 4, Αθηναίου 11 (2), Βασιλόπουλος 4 (4 ριμπάουντ), Ουίβερ (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπένσον 16 (10 ριμπάουντ), Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Χρηστίδης, Μούρτος, Μοράντ 1, Πέτγουεϊ, Μπελ 2 (1/8 σπουτ).