Τρίκαλα BC-Δόξα Λευκάδας 74-68 / Ρεκόρ νικών στην Α1

Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στην κανονική περίοδο της Basket League, η ομάδα των Τρικάλων κέρδισε την Δόξα Λευκάδας και την Μεγάλη Πέμπτη ολοκληρώνει τους αγώνες στην φετινή σεζόν.

Δεν υπάρχει ελπίδα για είσοδο στα πλέϊ οφ καθώς και να κερδίσει η ομάδα στη Ρόδο και να χάσει το Λαύριο την τελευταία αγωνιστική, το Λαύριο έχει νικήσει δύο φορές τα Τρίκαλα και υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Η Τρικαλινή ομάδα έκανε ρεκόρ νικών στην ιστορία της στην μεγάλη κατηγορία καθώς έφτασε τις 10 νίκες κάτι που δεν είχε κάνει καμία άλλη σεζόν.
Καλό το πρώτο ημίχρονο για τα Τρίκαλα, ειδικά το δεύτερο μισό όπου με επιμέρους σκορ 23-12 πήραν σαφές προβάδισμα . Μοιρασμένη η επανάληψη καθώς η ομάδα της Λευκάδας βελτιώθηκε και έβαλε δύσκολα στα Τρίκαλα τα οποία δεν ήταν αυτά που έπρεπε και παραλίγο να το πληρώσουν. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι έχουν υποβιβαστεί άγγιξαν και την ανατροπή προς το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την τελευταία περίοδο με 28-20 και τα Τρίκαλα πήραν μια αγχωτική νίκη με 74-68 με τον Τσαγκαράκη να σκοράρει στο φινάλε .

Tα Τρίκαλα  με σερί 11-0 σε σχεδόν τρία λεπτά με δύο τρίποντα του Σωτήρη Μανωλόπουλου και ένα του Ολεξάντερ Λίποβι, προηγήθηκαν με 15-10, 43’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με νέο σερί 7-0 από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Στέλιου Πουλιανίτη, η  ομάδα ξέφυγε με διψήφια διαφορά (22-12), 1’ και 20’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντο και δύο βολές του Τσαγκαράκη και βολή του Ντέιβιντ Χότον σε διάστημα δύο λεπτών, τα Τρίκαλα  αύξησαν την διαφορά στους 15 πόντους (31-16) με 5’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η  ομάδα είχε βρει ρυθμό και με σερί 8-0 σε διάστημα ενός λεπτού με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Πουλιανίτη, Μπάρλου και καλάθι του Μανωλόπουλου, προηγήθηκε με 21 (39-18), 1’ και 57’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, που ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +15 (39-24).

Η Δόξα Λευκάδας συνέχισε την αντεπίθεση της και με δύο σερί καλάθια του Γιώργου Γεωργάκη στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου και συνολικό σερί 10-0 από τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, μείωσε στους 11 (39-28 στο 22’). Τα Τρίκαλα  απάντησαν με καλάθια των Μανωλόπουλου, Μπάρλοου (43-28, 6’ και 38’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου).

Με σερί 8-0 σε διάστημα ενός λεπτού με δύο καλάθια του Μπάρλοου, η ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 18 (51-33) με 2’ και 52’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.Με τρεις βολές του Τσαγκαράκη, τα Τρίκαλα Bc Aries προηγήθηκαν και με 19 (54-35) στο 28’.

Η Δόξα συνέχισε την προσπάθεια της και με πρωταγωνιστή τον Μάρας σταδιακά άρχισε να μειώνει την διαφορά. Με δύο σερί τρίποντα του Μαυροβούνιου φόργουορντ και του Δημήτρη Τσαλδάρη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (67-61), 1’ και 34’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τσαλδάρη, Δόξα πλησίασε στους 4 (72-68) με 11’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και ο Τσαγκαράκης με δύο βολές 8’’ πριν το τέλος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 74-68.

Δεκάλεπτα: 16-12, 39-24, 54-40, 74-68

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 2, Τσαγκαράκης 15 (2), Μπάρλοου 14 (1), Χότον 7, Βαρυτιμιάδης, Λίποβι 9 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 8 (2), Καλλές 5, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 12 (2).

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ, Ντόμπλας 6, Χάρις 4, Μάρας 25 (1), Τσαλδάρης 11 (3), Αμποτ 2, Ντόουελ 5 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 13, Ψαθάς.