12 Ιουνίου 1966- Ο αγώνας που σημάδεψε την ιστορία του ΑΟΤ -Το «στοιχειωμένο 0-5»

Σαν σήμερα πριν 52 χρόνια διεξήχθη στο Εθνικό τότε στάδιο Τρικάλων ο αγώνας του Α Ο Τρίκαλα με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα της Α Εθνικής.

Ένα παιχνίδι που σημάδεψε, την ιστορία του Α Ο Τρίκαλα και που ακόμη και σήμερα υπάρχει συζήτηση στα ποδοσφαιρικά στέκια για αυτόν τον αγώνα.
Ο Ολυμπιακός ήθελε μόνο τη νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα. Περισσότεροι από 15.000 φίλαθλοι του Ολυμπιακού είχαν έρθει στα Τρίκαλα. Αλλά και οι Τρικαλινοί χιλιάδες και γέμιζαν το 17000 (επιτρεπόταν και οι όρθιοι φίλαθλοι) τότε στάδιο στους αγώνες. Η πόλη στο πόδι για το παιχνίδι το οποίο ενδιέφερε περισσότερο τον Ολυμπιακό γι΄αυτό και μια τεράστια για την εποχή  μετακίνηση φιλάθλων της ομάδας του Πειραιά από την παραμονή κιόλας του αγώνα με πολλούς να κοιμούνται στο ποτάμι και στις πλατείες.
Ο αγώνας που κέρδισε τελικά ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο με 5-0 και πήρε το πρωτάθλημα. Το ημίχρονο τελείωσε 0-0. Τα Τρίκαλα ήταν αήττητα στην έδρα τους.
Ο αγώνας που από τότε πάρα πολλοί Τρικαλινοί δεν ξαναπάτησαν στο γήπεδο.
Ο αγώνας που για πολλούς θεωρείται «στοιχειωμένος» και «καταραμένος» για την ομάδα των Τρικάλων. Οι προληπτικοί λένε ότι από εκείνο το παιχνίδι και μετά ο Α Ο Τρίκαλα έχασε την αίγλη του γιατί έπεσε «κατάρα» στην ομάδα…

Ειπώθηκαν και λέχθηκαν πολλά. Ας διαβάσουμε την ιστορία.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πάρει πρωτάθλημα από συστάσεως της Α΄Εθνικής , δηλαδή τα έξι προηγούμενα χρόνια.
Ο Α Ο Τρίκαλα ήταν η μοναδική ομάδα της Α Εθνικής εκείνη την χρονιά που δεν είχε χάσει στην έδρα της σημειώνοντας μέχρι πριν εκείνο το παιχνίδι, 7 νίκες και 6 ισοπαλίες εντός, έχοντας εξασφαλίσει και την παραμονή στην κατηγορία.
Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν, το πρωτάθλημα διεκδικούσαν ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός. Πριν το ματς στα Τρίκαλα, ο Ολυμπιακός είχε 74 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 73. Σε περίπτωση ισοβαθμίας, οι δύο ομάδες θα έπαιζαν μπαράζ. Ο Ολυμπιακός είχε να παίξει στα Τρίκαλα και μετά με τον Απόλλων Αθηνών στο Καραϊσκάκη. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε στη Νέα Ιωνία με τη Νίκη Βόλου που είχε υποβιβαστεί και στο τελευταίο ματς με τον Εθνικό στη Λεωφόρο.
Ο Ολυμπιακός μόνο με νίκη στα Τρίκαλα θα έπαιρνε τον τίτλο. Στον αγώνα του πρώτου γύρου ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τα Τρίκαλα στο Καραϊσκάκη με επεισοδιακό τρόπο.
Την προηγούμενη χρονιά ο Ολυμπιακός είχε χάσει στα Τρίκαλα με 3-2 .
Οι του Ολυμπιακού ετοίμασαν την μεγαλύτερη εκστρατεία φιλάθλων για την εποχή και μια από τις μεγαλύτερες στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, ενώ ο Α Ο Τρίκαλα αναχώρησε για τα ορεινά του Ασπροποτάμου και την Κρανιά για να ετοιμαστούν…καλύτερα όπως αναφέρουν τα δημοσιεύματα της εποχής.

Το ματς έγινε με αφόρητη ζέστη και σε συνθήκες καύσωνα. Στο γήπεδο δεν έπεφτε καρφίτσα και οι φίλαθλοι ήταν υπεράριθμοι και στις εξέδρες και στις θέσεις ορθίων. Πολλοί είχαν κρεμαστεί στα δέντρα έξω από το γήπεδο μπας και δούνε ματς. Και άλλοι πολλοί ήταν έξω από το στάδιο καθώς δεν γινόταν να μπουν μέσα σε αυτό. Με τα επίσημα στοιχεία κόπηκαν 18.124 εισιτήρια και εισπράχθηκαν 577.200 δραχμές ένα μεγάλο ποσό για την εποχή από εισπράξεις αγώνα επαρχιακής ομάδας. Αλλά ο κόσμος ήταν περισσότερος. Οι μαρτυρίες κάνουν λόγο για τουλάχιστον 25.000 φιλάθλους στο γήπεδο. Δεν κατάφεραν να υπολογίσουν ποτέ οι υπεύθυνοι πόσοι φίλαθλοι είδαν αυτό το παιχνίδι. Παρά πολλοί εξ΄άλλου δεν είχαν εισιτήριο για το παιχνίδι καθώς τόσο οι εκδρομείς του Ολυμπιακού όσο και όλοι οι Τρικαλινοί ήθελαν  να δούνε αυτό το ματς.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τέρματα και χωρίς φάσεις. Όμως όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Ολυμπιακός έβαλε 5 γκολ σε μια ομάδα η οποία είχε δεχθεί μέχρι τότε στην έδρα της μόλις 12 γκολ στο πρωτάθλημα πριν την προτελευταία αγωνιστική.
Ο Σιδέρης με πέναλτι έκανε το 0-1 στο 54΄ και στο 55΄ο Κλαπανάρας δέχεται κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Μποτίνο. Τα Τρίκαλα με δέκα παίκτες δέχθηκαν άλλα τέσσερα γκολ από τους Σιδέρη στο 60΄, Μποτίνο στο 79΄, και Βασιλείου στο 85΄ και 88΄.

Διαιτητής ο Ελβετός Λοριό.

Α Ο Τρίκαλα (Πέτροβιτς) : Μιχαηλίδης, Πανταζής, Τόσκας, Μπρουζούκης, Γεωργίτσης,Κλαπανάρας,Ζάχος,Χαριτίδης,Ζαφειρόπουλος,Καλαντζής,Ραχαβέλιας.

Ολυμπιακός (Μπούκοβι) : Φρονιμίδης,Γκαϊταζής,Ζαντέρογλου, Παυλίδης, Πολυχρονίου, Αγανιάν, Βασιλείου, Σιδέρης,Γιούτσος,Παπάζογλου,Μποτίνος

Τα στοιχεία από το βιβλίο «50 ΧΡΟΝΙΑ Α Ο ΤΡΙΚΑΛΑ-1963-2013» του Σωτήρη Κύρμπα

Μετά από 52 χρόνια ο αμυντικός τότε του ΑΟΤ, Τάκης Μπρουζούκης, μιλώντας σήμερα (12/6/2018) στο Ράδιο Ζυγός ανέφερε:

«Είχε πολύ ζέστη εκείνη την μέρα στα Τρίκαλα. Βγήκαμε να κάνουμε ζέσταμα και όταν ξαναμπήκαμε στα αποδυτήρια μας περίμεναν δύο μέλη του ΔΣ της ομάδας. Είχαν μία κανάτα με δροσερό νερό και μας έδωσαν όλους από ένα ποτήρι μαζί με ένα χαπάκι που το έχω ακόμη στο μυαλό μου».

Ο Μπρουζούκης απέδωσε στο χαπάκι αυτό – όπως και άλλοι συμπαίκτες του σε δηλώσεις τους κατά καιρούς- την καθίζηση στην επανάληψη: «Στο πρώτο ημίχρονο παίζαμε κανονικά και δεν είχαμε ιδιαίτερα προβλήματα με τον Ολυμπιακό κρατώντας το παιχνίδι στο 0-0. Στην επανάληψη, και στο ξεκίνημα περνάει ο Βασιλείου τον Κόκκαλη και τρέχω να τον μαρκάρω αλλά τα πόδια δεν με υπάκουγαν. Λέω στον Ζάχο «Μήτσο κάλυψε με δεν με κρατάνε τα πόδια μου» είπα στον Ζάχο για να μου πει και αυτός ότι είχε τα ίδια συμπτώματα όπως και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες. Είμαι βέβαιος ότι αυτό το χαπάκι έκανε την ζημιά, μείναμε και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κλαπανάρα και ήρθε το 0-5″.

Ο Τάκης Μπρουζούκης θεωρεί ότι εκείνο το παιχνίδι στιγμάτισε το Τρικαλινό ποδόσφαιρο: «Ακόμη και σήμερα υπάρχουν συνομήλικοι μου που δεν πήγαν ποτέ ξανά στο γήπεδο εξαιτίας εκείνου του αγώνα. Μας στιγμάτισε. Ο κόσμος άρχισε να εγκαταλείπει την ομάδα και αυτό φάνηκε την επόμενη σεζόν που η προσέλευση ήταν αισθητά μειωμένη λόγω του 0-5″.