27 Μαϊου 1973: O ΑΟΤ αντιμετώπισε την Ομόνοια Λευκωσίας-Τα ματς με τις Κυπριακές ομάδες

Κυπριακές ομάδες έπαιρναν μέρος στο πρωτάθλημα της Α Εθνικής την δεκαετία του ΄60 και του ΄70. Σαν σήμερα, στις 27 Μαϊου του 1973, στο στάδιο Τρικάλων ο Α Ο Τρίκαλα, υποδέχθηκε την Ομόνοια Λευκωσίας, στην προτελευταία αγωνιστική. Η ομάδα των Τρικάλων επικράτησε με 4-1 , αλλά και οι δύο ομάδες μαζί με Καλαμάτα και Ατρόμητο Αθηνών , εκείνη την σεζόν υποβιβάστηκαν. Τα γκολ σημείωσαν οι Ρίζος στο 5΄, Παπαρήγας στο 11΄, Βακάλης με πέναλτι στο 29΄, Δράκος αυτογκόλ στο 56΄ και για την Κυπριακή ομάδα ο Φραντζίλα στο 57΄.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, τον Γενάρη του 1973, Ομόνοια-ΑΟΤ 0-1 με γκολ του Παπαρήγα στο 64΄.
Την περίοδο 1971-72, ο Α Ο Τρίκαλα αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό Λευκωσίας ο οποίος έπαιξε εκείνη την σεζόν από την Κύπρο. Τον Ιούνιο του 1972 τα Τρίκαλα επικράτησαν με 2-1 στον αγώνα της Λευκωσίας (41΄Παύλου-9΄Καλαντζής,28΄Χονδρός), ενώ στο ματς του πρώτου γύρου, Α Ο Τρίκαλα-Ολυμπιακός Λευκωσίας 6-1 (1΄, 15΄, 78΄Καλαντζής, 25΄, 86΄Φωτόπουλος, 76΄Συνάτκας-87΄Περίδης).
Άλλη Κυπριακή ομάδα που αντιμετώπισε ο ΑΟΤ στην Α Εθνική, ήταν η Α Ε Λεμεσού, την περίοδο 1968-69. Στο πρώτο ματς τον Δεκέμβριο του 1968, Α Ε Λεμεσού-ΑΟΤ 1-3 (48΄Παπαδόπουλος Ζ.-31΄Ζάχος,55΄Ραχαβέλιας,70΄Γρηγορίου) και στον δεύτερο γύρο, τον Απρίλη του 1969, ΑΟΤ-Α Ε Λεμεσού 3-1 (6΄, 76΄Χαριτίδης, 15΄Καλαντζής-12΄Παπαδόπουλος Ζ.)

Τα στοιχεία και οι φωτογραφίες από το βιβλίο του Σωτήρη Κύρμπα » 50 χρόνια Α Ο Τρίκαλα, 1963-2013″