Με ανατροπή ο Ολυμπιακός την Μπασκόνια

Ο Ολυμπιακός νίκησε με μεγάλη ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου (22 πόντοι με 6/7 τρίποντα), στην παράταση την Μπασκόνια (91-87, κ.α. 80-80) για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και παρέμεινε σε… τροχιά της πρώτης τετράδας της βαθμολογίας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν την απουσία του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση ανέβασε πυρετό και νοσηλεύεται σε νοσοκομείο και το γεγονός ότι μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά (20-16) έχασαν τον έλεγχο του ρυθμού. Η Μπασκόνια απόντος του Σέρβου σέντερ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην ρακέτα του Ολυμπιακού (είχε 16/18 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο) με τους Βίνσεντ Πουαριέ, Λούκα Βιλντόζα και Μαρσελίνιο Χουέρτας.

Η βασκική ομάδα ξέφυγε με 7 (47-40) στο 19’, προηγήθηκε με 9 (66-57) με 7’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης και ήταν και πάλι μπροστά στο σκορ με 7 (74-67) 3’ και 58’’ πριν το τέλος του σαραντάλεπτου.

Η ομάδα του Πειραιά, ωστόσο, δεν το έβαλε… κάτω και με αντεπίθεση στα τελευταία τέσσερα λεπτά, επιμέρους σκορ 13-6 και τρίποντο με ταμπλό του Κώστα Παπανικολάου με 3’’ να απομένουν για την λήξη, κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση (80-80)!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το ψυχολογικό πλεονέκτημα που είχε από την ανατροπή της κανονικής διάρκειας και με νέο τρίποντο του Παπανικολάου, δύο καλάθια των Γιώργου Πρίντεζη, Ζακ ΛεΝτέι και δύο ακόμη βολές του «Παπ», ξέφυγε με 89-82, 2’ και 16’’ πριν το τέλος και έβαλε τις βάσεις της νίκης του.

Εκτός από τον Παπανικολάου, από τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν ο ΛεΝτέι ο οποίος με οκτώ πόντους στην τελευταία περίοδο κράτησε τον Ολυμπιακό στην διεκδίκηση της νίκης, ο Πρίντεζης που τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 5 ασίστ και ο Νάιτζελ Ουίλιαμς – Γκος, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους (με 3/5 τρίποντα) και μοίρασε 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς – Γκος 17 (3), Τουπάν, Σπανούλης 4, Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (2), Βόιγκτμαν 10 (1), Ουέρτας 17 (1), Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ, Πουαριέ 17, Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2).