Αγγλία-Σουηδία το τελευταίο ζευγάρι στα προημιτελικά του Μουντιάλ

Η Αγγλία κατάφερε στα πέναλτι να επικρατήσει της Κολομβίας και θα είναι στα προημιτελικά του παγκοσμίου κυπέλλου. Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξαν 1-1. Προηγήθηκαν οι Άγγλοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κέϊν στο 57΄Η Κολομβία στην δεύτερη επίσκεψή της στην Αγγλική άμυνα, ισοφάρισε στο 93΄με κεφαλιά του Μίνα.
Στην παράταση δεν άλαξε κάτι και το ματς κρίθηκε στα πέναλτι.
Εκεί, αρχικά ο Οσπίνα της Κολομβίας έπιαε το πέναλτι του Χέντερσον αλλά κατόπινπέναλτι απέκρουσε και ο τερματοφύλακας της Αγγλίας ο Πίκφορντ, το πέναλτι του Μπάκα. Στο τελευταίο πέναλτι ευστόχησε ο Ντάιερ και η Αγγλία πέρασε.

Κολομβία (Χοσέ Πέκερμαν): Οσπίνα, Άριας (116′ Σαπάτα), Μίνα, Ντ. Σάντσες, Μοχίκα, Κ. Σάντσες (79′ Ουρίμπε), Μπάριος, Λέρμα (62′ Μπάκα), Κιντέρο (88′ Μουριέλ), Κουαδράδο, Φαλκάο

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (113′ Ράσφορντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Χέντερσον, Άλι (81′ Ντάιερ), Γιανγκ (102′ Ρόουζ), Στέρλινγκ (88′ Βάρντι), Κέιν

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Σουηδία προκρίθηκε σε βάρος της Ελβετίας και θα παίξει με την Αγγλία για μια θέση στα ημιτελικά του Μουντιάλ΄. Το χρυσό γκολ για τους Σουηδούς, ο Εμίλ Φόρσμπεργκ στο 66΄. Σε ένα δύσκολο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Σουηδία νίκησε την Ελεβετία μετά από 32 χρόνια σε επίσημο παιχνίδι.

Σουηδία (Γιάννε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (82′ Κραφτ), Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Έκνταλ, Σβένσον, Φόρσμπεργκ (82′ Όλσον), Μπεργκ (90′ Τέλιν), Τόιβονεν.

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λανγκ, Τζουρού, Ακάντζι, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Μπεχράμι, Τζάκα, Σατσίρι, Τζεμαϊλί (73′ Σεφέροβιτς), Ζουμπέρ (73′ Εμπολό), Ντρμιτς.