Οι αντίπαλοι του Άρη και του Ατρομήτου στο Europa League

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του Europa League για τον 2ο προκριματικό γύρο. O Άρης θα αντιμετωπίσει την Κυπριακή Α Ε Λεμεσού και ο Ατρόμητος τη νικήτρια ομάδα της συνάντησης Κρακοβία – Ντουναϊσκα Στρέντα .

ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ

Κρακοβία (Πολωνία) ή Ντουναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία)-Ατρόμητος
Αρης-ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)
Νόρκεπινγκ (Σουηδία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) ή Λιεπάγια (Λετονία)
Λάτσι (Αλβανία) ή Χαποέλ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)-Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)
Άρσεναλ Τούλα (Ρωσία)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) ή Σπεράντα Νισπορένι (Μολδαβία)
Εσπανιόλ (Ισπανία)-Στιάρναν (Ισλανδία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)
Μπάρι Τάουν (Ουαλία)/Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία) ή Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)-Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Πετροκούμπ (Μολδαβία)-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)
Σαντ Τζούλια (Ανδόρα)/Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) ή Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Βιτέμπσκ (Λευκορωσία) ή Κουόπιο (Φινλανδία)
Ουτρέχτη (Ολλανδία)-Ακαντέμιγια Πάντεφ (Βόρεια Μακεδονία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία)
Πιούνικ (Αρμενία) ή Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία)-Γιάμπλονετς (Τσεχία)
Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)-Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία) ή Μπρόντμπι (Δανία)
Ζέτα (Μαυροβούνιο) ή Φέχερβαρ (Ουγγαρία)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) ή Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)/Ενγκορντάνι (Ανδόρα)
Μαλάτιασπορ (Τουρκία)-Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Ρίγας (Λετονία)
Ραντνίτσκι Νις (Σερβία) ή Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)
Ντομζάλε (Σλοβενία) ή Μπάλτζαν (Μάλτα)-Μάλμε (Σουηδία) ή Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ (Β. Ιρλανδία)/Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)
Μόλντε (Νορβηγία) ή KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Τσουκαρίτσκι (Σερβία) ή Μπάναντς (Αρμενία)
Αμπερντίν (Σκωτία) ή Ροβανιέμι (Φινλανδία)-Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) ή Τσιχούρα Σατσκέρε (Γεωργία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)-Βιτορούλ (Ρουμανία)
Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) ή Νάρβα Τρανς (Εσθονία)-Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο)-Όσιγεκ (Κροατία)
Ρόμα (Ιταλία)-Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία) ή Κουκέσι (Αλβανία)
Λουκέρνη (Ελβετία)-Ριτεριάι (Λιθουανία) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)/Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)
Πρίστινα (Κόσοβο)/Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) ή Ρέιντζερς (Σκωτία)-Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) ή Πρόγκρες (Λουξεμβούργο)/Κάρντιφ Μετρ. Γιουν. (Ουαλία)
Βέντσπιλς (Λετονία) ή Τέουτα (Αλβανία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) ή Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)-Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Μούρα (Σλοβενία)
Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)-Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν) ή Τορπέντο Κουταϊσι (Γεωργία)
Μπραν (Νορβηγία) ή Σάμορκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)
Άλκμααρ (Ολλανδία)-Χάκεν (Σουηδία)
Αλασκερτ (Αρμενία) ή Μακεντονίγια Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία)-Στεάουα (Ρουμανία) ή Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)
Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Ράντνικ Μπιγέλινα (Βοσνία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)
Γουλβς (Αγγλία)-Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία) ή Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)
Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) ή Τομπόλ Κοστανάι (Καζακστάν)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)
Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-Σαμπάιλ (Αζερμπαϊτζάν) ή Κραϊόβα (Ρουμανία)
Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα)-Έσμπιεργκ (Δανία)
Κόναχς Κουέι (Ουαλία) ή Κιλμάρνοκ (Σκωτία)-Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)

 

Στον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League θα αγωνιστούν μεταξύ τους και οι ομάδες που θα αποκλειστούν στον προ-προκριματικό και στον α΄ προκριματικό του Champions League. Από αυτές τις ομάδες σχηματίστηκαν εννέα ζευγάρια τα οποία είναι τα εξής (επισημαίνεται ότι στο Europa League συνεχίζουν οι ηττημένοι των αναφερόμενων αγώνων):

Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) ή Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-Σούντουβα (Λιθουανία) ή Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) ή Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)-Ντάνταλκ (Ιρλανδία) ή Ρίγα (Λετονία)
Παρτιζάνι (Αλβανία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)-Σερίφ Τίρασπολ (Μολδαβία) ή Σαμπούρταλο (Γεωργία)
Αραράτ (Αρμενία) ή ΑΙΚ (Σουηδία)-Φερονικέλι (Κόσοβο) ή Λίνκολν (Γιβραλτάρ)
Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Μάριμπορ (Σλοβενία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο)-Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) ή Νικητής προ-προκριματικού γύρου C.L.
Ηττημένος τελικού προ-προκριματικού γύρου C.L.-Αστάνα (Καζακστάν) ή Κλουζ (Ρουμανία)
Ελσίνκι (Φινλανδία) ή ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)-Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Νόμε Κάλιου (Εσθονία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)-Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Βαλέτα (Μάλτα)