Από την ΕΡΤ Sports το Copa America

Το ποδόσφαιρο είναι και αυτό το καλοκαίρι στο επίκεντρο για να διανθίσει τα βράδια και τα ξημερώματά μας, καθώς τηλεοπτικά μέσω της ΕΡΤ Sports και ραδιοφωνικά από την ΕΡΑσπορ 101,8 θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε στα γήπεδα της Βραζιλίας μεταξύ 14 Ιουνίου και 7 Ιουλίου.

Η αλήθεια είναι πως για όσους θέλουν να απολαύσουν ζωντανά τους αγώνες, εκτός από μερικούς που ξεκινούν στις 10 το βράδυ ώρα Ελλάδας, οι υπόλοιποι είναι μεταμεσονύκτιοι, οπότε απαιτείται ξενύχτι.

Οι δέκα χώρες της Νοτίου Αμερικής θα διεκδικήσουν το τρόπαιο μαζί με δυο προσκεκλημένες, αυτή τη φορά από την Ασία. Το Κατάρ που θα φιλοξενήσει το Μουντιάλ του 2022 και κατέκτησε το ασιατικό κύπελλο εθνών στην αρχή της χρονιάς και η κραταιά –τουλάχιστον στην ήπειρό της- Ιαπωνία.

Η ΕΡΑσπορ 101,8, έχει σχεδιάσει ειδικές εκπομπές και συνεχή ενημέρωση από τον ειδικό σε θέματα νοτιοαμερικάνικου ποδοσφαίρου, Γιώργο Αθανασίου, εκτός από τις μεταδόσεις.

Το Copa America είναι η πιο παλιά διοργάνωση εθνικών ομάδων, ηλικίας 103 ετών. Η πρώτη έγινε το 1916 στην Αργεντινή, όταν γιόρταζε τα 100 χρόνια από την ανεξαρτησία της.

Το πρόγραμμα και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις είναι:

 

1ος όμιλος

Βραζιλία

Βολιβία

Βενεζουέλα

Περού

1η αγωνιστική

Βραζιλία – Βολιβία (15/6, 03:00 – Μορούμπι, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ Sports 

Βενεζουέλα – Περού (15/6, 22:00 – Αρένα ντο Γκρέμιο, Πόρτο Αλέγκρε) ΕΡΤ Sports 

2η αγωνιστική

Βολιβία – Περού (19/6, 00:30 – Μαρακανά, Ρίο ντε Ζανέιρο) ΕΡΤ Sports 

Βραζιλία – Βενεζουέλα (19/6, 03:30 – Ιταϊπάβα Αρένα , Σαλβαντόρ) ΕΡΤ Sports 

3η αγωνιστική

Περού – Βραζιλία (22/6, 22:00 – Αρένα Κορίνθιανς, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ 1

Βολιβία – Βενεζουέλα (22/6, 22:00 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ Sports 

2ος όμιλος

Αργεντινή

Κολομβία

Παραγουάη

Κατάρ

1η αγωνιστική

Αργεντινή – Κολομβία (16/6, 01:00 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ Sports 

Παραγουάη – Κατάρ (16/6, 22:00 – Μαρακανά, Ρίο ντε Ζανέιρο) ΕΡΤ Sports 

2η αγωνιστική

Κολομβία – Κατάρ (20/6, 00:30 – Μορουμπί, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ Sports 

Αργεντινή – Παραγουάη (20/6, 03:30 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ Sports 

3η αγωνιστική

Κατάρ – Αργεντινή (23/6, 22:00 – Αρένα ντο Γκρέμιο, Πόρτο Αλέγκρε) ΕΡΤ Sports 

Κολομβία – Παραγουάη (23/6, 22:00 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ 1

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ουρουγουάη – Εκουαδόρ (17/6, 01:00 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ Sports 

Ιαπωνία – Χιλή (18/6, 02:00 – Μορουμπι, Σάο Πάουλο) ΕΡΤ Sports 

2η αγωνιστική

Ουρουγουάη – Ιαπωνία (21/6, 02:00 – Αρένα ντο Γκρέμιο, Πόρτο Αλέγκρε) ΕΡΤ Sports 

Εκουαδόρ – Χιλή (22/6, 02:00 – Ιταϊπάβα Αρένα Φόντε Νόβα, Σαλβαντόρ) ΕΡΤ Sports 

3η αγωνιστική

Χιλή – Ουρουγουάη (25/6, 02:00 – Μαρακανά, Ρίο ντε Ζανέιρο) ΕΡΤ Sports 

Εκουαδόρ – Ιαπωνία (25/6, 02:00 – Μινεϊράο, Μπέλο Οριζόντε) ΕΡΤ 1

* Περνούν στα προημιτελικά οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου, καθώς και οι δύο καλύτεροι τρίτοι (μόνο ένας τρίτος μένει εκτός)