Αποτελέσματα 5ης ημέρας στο Μουντομπάσκετ

Τα αποτελέσματα της 5ης ημέρας στο παγκόσμιο κύπελλο μπάσκετ της Κίνας:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βενεζουέλα – Κίνα 72-59
Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία 63-80

Η βαθμολογία 

 

Θέση
Ομάδα Ν Η ΠΥ /ΠΚ Βαθμοί
1
Πολωνία
3 0 239-208 6
2
Βενεζουέλα
2 1 228-210 5
3
Κίνα
1 2 205-206 4
4
Ακτή Ελεφαντοστού
0 3 189-237 3

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρωσία – Αργεντινή 61-69

Νότια Κορέα – Νιγηρία 66-108

Η βαθμολογία

Θέση
Ομάδα Ν Η ΠΥ /ΠΚ Βαθμοί
1
Αργεντινή
3 0 258-211 6
2
Ρωσία
2 1 230-219 5
3
Νιγηρία
1 2 266-242 4
4
Ν. Κορέα
0 3 208-290 3

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρτο Ρίκο – Τυνησία 67-64

Ισπανία – Ιράν 73-65

 

Η βαθμολογία

Θέση
Ομάδα Ν Η ΠΥ /ΠΚ Βαθμοί
1
Ισπανία
3 0 247-190 6
2
Πουέρτο Ρίκο
2 1 213-218 5
3
Τυνησία
1 2 205-235 4
4
Ιράν
0 3 213-235 3

 4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ανγκόλα – Φιλιππίνες 84-81

Ιταλία – Σερβία 77-92

Η Βαθμολογία

Θέση
Ομάδα Ν Η ΠΥ /ΠΚ Βαθμοί
1
Σερβία
3 0 323-203 6
2
Ιταλία
2 1 277-215 5
3
Αγκόλα
1 2 204-278 4
4
Φιλιππίνες
0 3 210-318 3

 

ΠΕΜΠΤΗ 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

10.30: Καναδάς – Σενεγάλη, ert.gr

11.00: Βραζιλία – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS

11.30: Τουρκία – Τσεχία, ΕΡΤ 2

11.30: Γερμανία – Ιορδανία, ert.gr

14.30: Λιθουανία – Αυστραλία, ΕΡΤ 3

15.00: Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS

15.30: ΗΠΑ – Ιαπωνία, ΕΡΤ 2

15.30: Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, ert.gr

Οι τέσσερις πρώτοι όμιλοι του Παγκοσμίου Κυπέλλου έριξαν αυλαία την Τετάρτη (4/9), με την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής ημέρας.  

Τέσσερις είναι οι ομάδες που ολοκλήρωσαν δίχως ήττα την πρώτη φάση της διοργάνωσης. Πρόκειται για τις Πολωνία, Αργεντινή, Σερβία και Ισπανία, οι οποίες θα μεταφέρουν μόνο νίκες στους «16» και θα έχουν το πάνω χέρι για πρόκριση στην οκτάδα.

Την Πέμπτη (5/9, 15:00) η Ελλάδα κοντράρεται με τη Νέα Ζηλανδία, με τον νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τους «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Group I

1. Πολωνία 3-0

2. Αργεντινή 3-0

3. Βενεζουέλα 2-1

4. Ρωσία 2-1

Τα παιχνίδια της β’ φάσης

Πολωνία – Ρωσία (6/9, 11:00)

Αργεντινή – Βενεζουέλα (6/9, 15:00)

Βενεζουέλα – Ρωσία (8/9, 11:00)

Πολωνία – Αργεντινή (8/9, 15:00)

Group J

1. Σερβία 3-0

2. Ισπανία 3-0

3. Ιταλία 2-1

4. Πουέρτο Ρίκο 2-1

Τα παιχνίδια της β’ φάσης

Σερβία – Πουέρτο Ρίκο (6/9, 11:30)

Ισπανία – Ιταλία (6/9, 15:30)

Πουέρτο Ρίκο – Ιταλία (8/9, 11:30)

Ισπανία – Σερβία (8/9, 15:30)

*Οι ομάδες μεταφέρουν όλα τα αποτελέσματα από την α’ φάση

**Οι ομάδες που αποκλείστηκαν από τους «16» (Κίνα, Ακτή Ελεφαντοστού, Νιγηρία, Κορέα, Τυνησία, Ιράν, Αγκόλα και Φιλιππίνες) θα δώσουν αγώνες κατάταξης για τις 17 έως 32.