Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 79-68

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν στη διεκδίκηση μιας νίκης που χρειαζόταν στη Βαρκελώνη μέχρι το 35ο λεπτό, δεν βρήκε όμως τις απαιραίτητες λύσεις για να πάρει το παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Γνώρισε τη 10η ήττα του σε 18 αγώνες της Ευρωλίγκας και 8η σε εννιά εκτός έδρας παιχνίδια του, με 79-68. Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 17 πόντους, τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ και τέσσερα κλεψίματα.

Η μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν τα ριμπάουντ, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να έχει σχεδόν τα μισά (17 έναντι 33), επιτρέποντας μάλιστα στην Μπαρτσελόνα να ανανεώσει 12 επιθέσεις, παίρνοντας 16 πόντους με αυτόν τον τρόπο.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλά στο παιχνίδι προηγούμενος με 6-0 όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 10-0 και προηγήθηκαν με 10-6 στο 6ο λεπτό, με οχτώ σερί πόντους του Ερτέλ. Το τάιμ άουτ του Ρικ Πιτίνο έκοψε τον ρυθμό των Καταλανών και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε στους 13 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου. Στο φινάλε του, η Μπαρτσελόνα είχε προβάδισμα τεσσάρων (17-13) αφού οι “πράσινοι” είχαν 2/10 δίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρέθηκε μετά από δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο στο -9 (23-14) όμως βρίσκοντας στη συνέχεια πιο εύκολα σκορ, κυρίως από τον Ιωάννη Παπαπέτρου που τελείωσε το ημίχρονο με 10 πόντους, βρήκε τον τρόπο όχι απλά να μη χάσει την επαφή του με το σκορ, αλλά να κλείσει το πρώτο μέρος με τη μικρότερη δυνατή, εις βάρος του διαφορά (37-36). Το κατάφερε βελτιώνοντας τα ποσοστά του αφού από τα 2/10 δίποντα της πρώτης, είχε 8/12 δίποντα στη δεύτερη περίοδο. “Ψεγάδια” στην εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, το χαμηλό ποσοστό στις βολές (4/9) αλλά και η ζημιά που του έκανε ο Ερτέλ (14 πόντοι με 5/6 σουτ).

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πήρε μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα με 40-37 όμως μερικές βιαστικές επιθέσεις και κάποιες κακές επιστροφές της, επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα που βρήκε και σουτ από την περίμετρο, να βρεθεί μπροστά με διψήφια διαφορά (53-42 στο 26′, με σερί 16-2 σε ένα πεντάλεπτο). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όμως κατάφερε να αποκτήσει και πάλι επαφή με τους γηπεδούχους, πλησιάζοντας στους τέσσερις στο 30′ (56-52).

Το μομέντουμ ήταν πια με το μέρος της ελληνικής ομάδας που με τον Λεκαβίτσιους να κάνει εξαιρετική δουλειά τόσο οργανωτικά, όσο και εκτελεστικά, επέκτεινε το σερί της στο 14-3 και ισοφάρισε στους 56 πόντους στο 32′. Στα μισά της περιόδου όλα ήταν ανοιχτά (66-63) όμως στο επόμενο τρίλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δέχτηκε ένα μικρό σερί 6-2 και βρέθηκε πίσω με 72-65 (38′). Ήταν το σημείο στο οποίο κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι, αφου οι “πράσινοι” δεν είχαν λύσεις κυρίως στο επιθετικό κομμάτι ώστε να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σέραφιν 14, Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 23 (2), Οριόλα 4, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 5 (1), Γκιστ 8 (1), Λεκαβίτσιους 8 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (1), Μήτογλου 8.