Μπαίνουν στην κλήρωση τα Τρίκαλα BC και…βλέπουμε

Την Παρασκευή 27 Ιουλίου έχει προγραμματιστεί η κλήρωση του Κυπέλλου και των εθνικών πρωταθλημάτων μπάσκετ για τη νέα σεζόν, ενώ για τους ομίλους του Βορρά   θα γίνουν στη Θεσσαλονίκη την Δευτέρα 30 Ιουλίου όπως ανακοίνωσε η ΕΟΚ.

Αναλυτικά η ανακοίνωση της Ομοσπονδίας:

«Την Παρασκευή 27 Ιουλίου 2018 και ώρα 12.00, θα πραγματοποιηθούν στο ξενοδοχείο Divani Caravel (αίθουσα Ilissos) οι κληρώσεις της Α2 ανδρών, Β΄ Εθνικής ανδρών (1ος όμιλος), Γ΄ Εθνικής ανδρών (1ος και 2ος όμιλος), Α1 γυναικών, Α2 γυναικών (1ος όμιλος), Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών και Γυναικών.

Αντίστοιχα τη Δευτέρα 30 Ιουλίου 2018 και ώρα 13.00, θα πραγματοποιηθούν στην αίθουσα συνεντεύξεων Τύπου του Καυτανζόγλειου Σταδίου στη Θεσσαλονίκη, οι κληρώσεις της Β΄ Εθνικής ανδρών (2ος όμιλος), της Γ΄ Εθνικής ανδρών (3ος και 4ος όμιλος), της Α2 γυναικών (2ος όμιλος).

Πριν από τις κληρώσεις θα γίνουν οι απονομές επάθλων και μεταλλίων στα σωματεία που διακρίθηκαν την αγωνιστική περίοδο 2017 – ΄18.»

Όσο αφορά τα Τρίκαλα BC τα οποία υποβιβάστηκαν από την Α1 , έχουν δηλώσει συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2 και κύπελλο Ελλάδας και  αυτό σημαίνει ότι θα μπουν στην κλήρωση . Το αν τελικά θα κάνουν ομάδα για να παίξουν στο πρωτάθλημα και στο κύπελλο αυτό ακόμη δεν έχει ξεκαθαρίσει. Η μόνη πληροφορία που υπάρχει εδώ και καιρό , είναι ότι θα γίνουν κάποιες συζητήσεις με ανθρώπους για να βοηθήσουν και να στηρίξουν οικονομικά και το αποτέλεσμα αυτών των επαφών θα κρίνει και την τύχη της ομάδας τη νέα αγωνιστική περίοδο. Δεν υπάρχει κάτι άλλο νεώτερο.

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ Α2

1 ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
2 ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
3 ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
4 ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ
5 ΑΜΥΝΤΑΣ ΔΑΦΝΗΣ ΥΜΗΤΤΟΥ
6 ΚΑΣΤΟΡΙΑ
7 ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ
8 Α Σ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
9 ΨΥΧΙΚΟ
10 ΜΑΡΟΥΣΙ
11 ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ
12 ΚΑΒΑΛΑ
13 ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ ΑΙΓΑΛΕΩ
14 ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
15 ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ
14 ΤΡΙΚΑΛΑ BC

Ενώ ο Νομός Τρικάλων θα εκπροσωπηθεί με δύο ομάδες στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής, τους Ικάρους και τον Α Ο Καλαμπάκας.

ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ Γ ΕΘΝΙΚΗ

3ος Όμιλος

1. Α Ο Καλαμπάκας
2. Φ Ο Πρωτέας Γρεβενών
3. Σ Κ Νικόπολη Πρέβεζας
4. Μ Π Α Σ Εύαθλος  Πολυκάστρου
5. Α Μ Ίκαροι Τρικάλων
6. Α Ο Κ Βέροιας
7. Α Γ Σ Ιωαννίνων
8. Π Α Σ Γιάννινα
9. Α Σ Ολυμπιακός Βόλου
10. Γ Α Σ Μελίκης Ημαθίας
11. Γ Σ Σιάτιστας
12. Γ Σ Ελίμειας Κοζάνης
13. Γ Σ Τιτάνες Παλαμά
14. Μ Α Σ Μαντουλίδης Θεσσαλονίκης