Δεύτερη νίκη το Περιστέρι στο BCL

Το Περιστέρι Winmasters έκανε το «δύο στα δύο» για τον Γ’ Όμιλο του Basketball Champions League με νίκη στην πρώτη ευρωπαϊκή εντός έδρας αναμέτρηση του μετά από 15 χρόνια, επί της Ρίγα (91-83) και πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμ Χάτσερ.

Οι «κυανοκίτρινοι» με επιθετική ισορροπία και πλουραλισμό, αλλά και εξαιρετική άμυνα κυριάρχησαν στα πρώτα 14’ της συνάντησης και προηγήθηκαν με διαφορά 20 πόντων (35-15).

Στην συνέχεια, όμως, χαλάρωσαν και η λετονική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Γιάνις Μπλουμς και με την βοήθεια των επιθετικών ριμπάουντ μείωσε σταδιακά την διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι Winmasters στο +9 (44-35), ενώ με 16’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου η Ρίγα μείωσε στον πόντο (61-60). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χρήστου Σαλούστρου (63-60).

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν στην τελευταία περίοδο με το… γκάζι πατημένο. Με επιμέρους σκορ 21-2 και τον Χάτσερ να πετυχαίνει 10 πόντους με δύο τρίποντα, ξέφυγαν με διαφορά 22 πόντων (84-62) στο 35’. Πάλι, όμως, χαλάρωσαν, αλλά ο Χάτσερ με τρίποντο (87-78) ένα λεπτό πριν το τέλος της συνάντησης «σφράγισε» τη νίκη του Περιστερίου Winmasters, το οποίο, είναι, επίσης, αήττητο στην Basket League με τέσσερις νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ WINMASTERS (Ζούρος): Γκρέι 4, Χάτσερ 21 (5/8 τριπ.), Μόρισον 16 (5/5 διπ.), Βασιλόπουλος 4, Ξανθόπουλος 4, Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας 2, Μόουζες 4, Σαλούστρος 16 (4/5 διπ., 2/2 τριπ.), Σκορδίλης 9, Σμιθ 5.

ΡΙΓΑ (Γκαϊλίτις): Κάρι 10 (2), Κούρουκς 2, Μάντσεν 8 (1), Μέντφορντ 14 (2), Μέντις 6 (2), Μπλουμς 11 (3), Φρεϊμάνις 6 (1), Ίλινς, Κράινα 8, Στούμπρις 18 (3/3 τριπ.).