Δεν τα κατάφερε ο Αστέρας στην Καβάλα

Με ελλείψεις φέτος η ομάδα μπάσκετ με αμαξίδιο του Αστέρα Τρικάλων, το πάλεψε όσο μπορούσε στο κλειστό του Αμυγδαλεώνα απέναντι στον δυνατό Α Ο  Καβάλας αλλά οι γηπεδούχοι με περισσότερες λύσεις κέρδισαν με διαφορά και σκορ 55-29. Το παιχνίδι ήταν για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2.

Το ματς ξεκίνησε στραβά για τους παίκτες του Γ. Χατζή, που βρέθηκαν σύντομα πίσω με σκορ 12-4, όμως αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 12-11 στο τέλος του α΄ 10λεπτου.   Από τα μέσα του β΄ 10λεπτου  όμως ο κόουτς της Καβάλας αξιοποίησε το πλεονέκτημα του πάγκου του και με αλλεπάλληλες αλλαγές ξεκούρασε κατά διαστήματα τους βασικούς του παίκτες, διευρύνοντας αισθητά στο τρίτο 10λεπτο το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Οι τρικαλινοί απ΄ τη μεριά τους πάλεψαν ως το τέλος του αγώνα και έκαναν ότι μπορούσαν, όμως πέραν του Γ.Χατζή, δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα, και σιγά-σιγά άρχισαν να ξεμένουν από δυνάμεις.   Η προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο σκορ στις αρχές του τελευταίου 10λεπτου, όπου μείωσαν σε 40-27, τελικά δεν είχε συνέχεια και έτσι μοιραία η ήττα ήρθε με το ευρύ 55-29. .

Δεκάλεπτα 12-11, 24-17, 40-23 και 55-29

ΑΣΤΕΡΑΣ (Γ.Χατζής) :  Χατζής 17, Καλαϊτζίδης, Μανώλης 6, Λεοντάρης, Ορέστης 2 , Ζησόπουλος 4.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑΣ (Γ.Αϊβαζίδης) :Βρασίδας 4, Ραχίμι, Χατζησάββας 10, Σαουλίδης 23, Δομβρίδης 8, Πετράκης 6, Μασμανίδης 4, Αϊβαζίδης,  Μπράτσος.

Στο επόμενο αγωνιστικό ραντεβού του, για την α΄ φάση του Κυπέλλου, ο Αστέρας υποδέχεται τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌ   στο Κλειστό της Μπάρας (Σάββατο 31/10, ώρα 20.00).