Δεν τα κατάφερε με τη Νεπτούνας ο Προμηθέας

Το κίνητρο της Νεπτούνας αποδείχθηκε πιο ισχυρό στην Πάτρα με τη Λιθουανική ομάδα να επικρατεί του Προμηθέα με 82-69 για τη 13η αγωνιστική στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι Λιθουανοί παρέμειναν ζωντανοί στη «μάχη» της πρόκρισης στους «16», εκεί που θα είναι δεδομένα και ο Προμηθέας. Οι Πατρινοί ωστόσο μετά από αυτή την ήττα είδαν τις ελπίδες τους για ένα καλό πλασάρισμα στον όμιλο να μειώνονται. Ο Προμηθέας συνεχίζει να έχει μαθηματικές ελπίδες ακόμα και για την πρώτη θέση, ωστόσο για να μπορέσει να διεκδικήσει τουλάχιστον μία θέση στην πρώτη δυάδα θα πρέπει την επόμενη εβδομάδα να νικήσει τη Βίρτους στην Μπολόνια και να… περιμένει.

Κόντρα στη Νεπτούνας, ο Προμηθέας έμεινε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πίσω στο σκορ, ενώ με τη συμπλήρωση οκτώ αγωνιστικών λεπτών είδε του Λιθουανούς να παίρνουν προβάδισμα 13 πόντων (8-21). Οι Πατρινοί προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (15-26).

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, η Νεπτούνας διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμά της και στο 14′ ο Γκαΐλιους με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 21-40. Ο Προμηθέας ωστόσο αντέδρασε στο επόμενο πεντάλεπτο ροκανίζοντας τη διαφορά. Ένα λεπτό πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Τσαϊρέλης μείωσε σε 39-48 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η Νεπτούνας πήγε και πάλι στο +15 (41-56) με τον Προμηθέα να μειώνει και πάλι στους 9 όταν ο Χολ στο 28′ έκανε το σκορ 50-59.

Η Νεπτούνας διατήρησε σταθερά το προβάδισμά της κοντά και πάνω από διψήφια επίπεδα με τον Προμηθέα να μην μπορεί να μειώσει περισσότερο από τους 8 πόντους (67-75 στο 37′). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ως το φινάλε και η λιθουανική ομάδα έφυγε από το «Δ. Τόφαλος» με τη νίκη με 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 17 (1 τρίπ., 15 ριμπ.), Γερομιχαλός 2, Χολ 13 (2), Κασελάκης 13 (1), Λίποβι 6 (2), Έλις 4, Γκίκας 2, Κατσίβελης 4, Μέγιερ 2, Παρκς 1, Σαλούστρος 2, Τσαϊρέλης 5

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Γκραντ 13 (12 ριμπ.), Κισιέλιους 4, Ολισεβίτσιους 10 (2), Σλαβίνσκας 2, Γουίβερ 15 (1), Μπελιάουσκας 3 (1), Ντελινινκάιτις, Γκαΐλιους 19 (4), Γκάλντικας 6, Μασιούλις 3, Γουίλιαμς 7.