Δύσκολα ο ΑΟΤ 2-1 την Βέροια και κορυφή

Σε ένα παιχνίδι που ζητούμενο ήταν μόνο οι τρεις βαθμοί και που το χαρακτήρισε το άγχος και η μέτρια ποιότητα , οι μονομαχίες και τα νεύρα, ο Α Ο Τρίκαλα κατέκτησε πολύ σημαντική νίκη κατά της αξιόλογης Βέροιας, ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη και διατηρεί τόσο το αήττητο στην Τρικαλινή ομάδα όσο και το γεγονός ότι η ομάδα πέρασε πρώτη στην Βαθμολογία της φουτμπολ λιγκ μετά το πρώτο ματς της 7ης αγωνιστικής.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Κακό και νευρικό πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις , με πολλές κίτρινες κάρτες και λανθασμένες υποδείξεις αλλά και με μη υποδείξεις σε φάσεις από τον διαιτητή και τους βοηθούς. Τα Τρίκαλα κατάφεραν να πετύχουν ένα πολύ γρήγορο γκολ αλλά η συνέχεια δεν ήταν αυτή που έπρεπε με την Βέροια να στέκεται καλύτερα στο γήπεδο.

2΄1-0 Στην πρώτη φάση τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ. Σέντρα από δεξιά ο Λώττας, κεφαλιά ο Οικονομόπουλος η μπάλα στα δίχτυα.
4΄Σέντρα ο Σιμόνι, ολιγωρία στην Τρικαλινή άμυνα παραλίγο να γίνει απειλητικός ο Πασάς προ του Γιακουμή που μάζεψε την μπάλα.
30΄ Ο Λώττας ένα σουτ καλόι έξω από την περιοχή η μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία της Βέροιας.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Βελτίωσαν την απόδοσή τους τα Τρίκαλα στην επανάληψη, αλλά και η Βέροια συνέχιζε να παίζει ανοιχτά και να διεκδικεί το ματς. Ο ΑΟΤ έκανε δεύτερο γκολ, αλλά η Βέροια απάντησε μετά από ένα δεκάλεπτο, δίνοντας και πάλι άγχος στους γηπεδούχους.

47΄ Ο Λώττας το σουτ ο Βοσνιάδης μπλόκαρε την μπάλα.
56΄ Ακυρώθηκε γκολ της Βέροιας με τον Κανούλα ως οφσάιντ σωστά .
59΄Ο Πελάεθ στην περιοχή, γύρισε, σούταρε, ο Βοσνιάδης απέκρουσε.
61΄2-0. Έκλεψαν την μπάλα οι παίκτες του ΑΟΤ στο κέντρο, ο Γρηγορόπουλος στον Σανδραβέλη από δεξιά, σέντραρε, η μπάλα κόντραρε πήγε στον Σταματή που γύρισε ωραία και σκόραρε με το αριστερό πόδι, βάζοντας και το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
64΄Κόρνερ ο Πελάεθ, κεφαλιά ο Τσίπρας η μπάλα άουτ.
73΄ 2-1. Μείωσε η Βέροια με πλασέ του Πασά στην περιοχή, μετά από σέντρα του Μπλέτσα από την αριστερή πλευρά.
75΄ Ευκαιρία η Βέροια με τον Κανούλα σε σέντρα του Ζούρκου, δεν κατάφερε να κάνει καλά το πλασέ εξ΄επαφής.
78΄ Σουτ ο Πασάς , η μπάλα κόντρα σε πόδι αμυντικού και βγήκε κόρνερ. Νέα ευκαιρία η Βέροια.
85΄ Ο Παπαγεωργίου στην περιοχή έκανε μια σέντρα πολύ άστοχη σε καλή αντεπίθεση για τα Τρίκαλα.
88΄Σουτ Πέντα η μπάλα έφυγε άουτ.

90΄Σημαντική ευκαιρία ο ΑΟΤ με τον Γρηγορόπουλο που έκλεψε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά ο Βοσνιάδης απέκρουσε.

A O Τρίκαλα (Αμανατίδης) Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος, Σταματής (82΄Άλεξιτς), Πελάεθ (79΄Βέρτζος), Λώττας (62΄Τσίπρας)

Βέροια (Θεοδοσιάδης) Βοσνιάδης, Ζούρκος Αλέξανδρος, Μαραγκός, Ταϊρης (69΄Πέντα), Μπλέτσας, Ζούρκος Νίκος (74΄Χαντζάρας), Κανούλας, Σιμόνι, Πασσάς, Πεταυράκης (18΄λ.τρ. Βεργώνης Αλεξ.)

Διαιτητές: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής), Μαλανδρής (Χαλκιδικής), Τυριακίδης (Μακεδονίας) 4ος: Κεχαγιάς (Κοζάνης)

Κίτρινες κάρτες: Παπαγεωργίου (ΑΟΤ), Σαμολαδάς (παράγ. ΑΟΤ), Γρηγορόπουλος (ΑΟΤ), Μαραγκός (Βέροια), Λώττας (ΑΟΤ), Μουρατίδης (Βέροια), Σιμόνι (Βέροια), Ταίρης (Βέροια),Γιακουμής (ΑΟΤ)