Εύκολα την Μπουντούτσνοστ ο Ολυμπιακός

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το Μαυροβούνιου, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 89-76 της Μπουντούτσνοστ για την 25η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός έβαλε τέλος σε ένα σερί πέντε ηττών ενώ πήρε την πρώτη του νίκη μακριά από το ΣΕΦ στη διοργάνωση, μέσα στο 2019. Παράλληλα «έπιασε» στην έκτη θέση της βαθμολογίας την Αρμάνι Μιλάνο μς την οποία αγωνίζεται την επόμενη εβδομάδα στην Ιταλία.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε τον Βασίλη Σπανούλη να τελειώνει με 2/8 σουτ (αλλά και 8 ασίστ), όμως είχε πέντε με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τελείωσε με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθούν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά είχε χτίσει διψήφια διαφορά πόντων με τον Πρίντεζη να κάνει το 15-4. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 12-1 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 16-15, όμως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 27-21.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό διατήρησε διαφορά ασφαλείας σε όλη τη δεύτερη περίοδο. Στο 19′ ο Πρίντεζης με βολές έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +18 (33-51) ενώ η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 51-34.

Στο 22′ ο Βεζένκοφ με εύστοχο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +21 κάνοντας το σκορ 57-36, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γουίλιαμς Γκος έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +24 με το σκορ 39-63.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 37′ ο Γουίλιαμς Γκος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 67-86, με τους γηπεδούχους να τρέχουν στη συνέχεια ένα σερί 7-0 και να μειώνουν σε 74-86. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-51, 54-73, 76-89

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 13 (2), Κόουλ 10, Σουάντ Σέχοβιτς 8 (2), Ερλ Κλαρκ 9, Μπάροβιτς 13, Κότι Κλαρκ 9 (1), Γκόρντιτς 6 (1), Μπελ, Νίκολιτς 5 (1), Γουίλιαμς 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 7 (1), Γουίλιαμς Γκος 12 (2), Τουπάν 13 (3), Σπανούλης 5 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 15 (12 ριμπ.), Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 19 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι.