Έκαναν το 2-0 στα πλέι οφ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου στα 14» για το τέλος, έκρινε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Προμηθέα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 89-88 και έκαναν το 2-0 στη σειρά που πλέον μεταφέρεται στην Πάτρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +22 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (60-38) όμως στη συνέχεια δέχθηκαν 50 πόντους με τον Προμηθέα να κάνει την ανατροπή, αλλά και να χάνει την ευκαιρία να κάνει το break καθώς αστόχησε δις στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Πλέον οι δύο ομάδες θα συναντηθούν εκ νέου την ερχόμενη Τρίτη (29/5, 20:30) στο «ΔΑΚ Τόφαλος» στο πρώτο ματς μπολ της σειράς καθώς αν οι «ερυθρόλευκοι» επικρατήσουν θα προκριθούν στους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι ανοίγοντας το σκορ από το ξεκίνημα και ήδη στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκε με 12-2. Ο Προμηθέας ωστόσο μείωσε σε 14-11 στο πεντάλεπτο όμως στη συνέχεια ακολούθησε ένα «ερυθρόλευκο» 15-0 που έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 29-11 δυόμισι λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 31-17.

Δύο λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μακ Λιν έκανε το σκορ 37-22 ενώ στο 15′ ο Στρέλνιεκς έγραψε το 43-27, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί το προβάδισμά του σταθερά κοντά στο +15. Η διαφορά έφτασε και στο +19 με τον Πρίντεζη στο 17′ να κάνει το σκορ 49-30. Οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν τους 50 πόντους στο ημίχρονο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 55-38.

Ο Προμηθέας προσπάθησε από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους να μειώσει τη διαφορά και με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 60-47 (από το 60-38 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση) στο 22′. Δύο λεπτά αργότερα ένα εύστοχο τρίποντο του Φαγιέ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (62-54) μετά από πολλή ώρα με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο +14 (74-64) με τους Πατρινούς να έχουν σημειώσει 26 πόντους.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Στο 32′ ο Πρίντεζης έκανε το σκορ 76-67 όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους παίκτες του Μάκη Γιατρά. Στο επόμενο τετράλεπτο ο Προμηθέας έτρεξε σερί 15-0 φτάνοντας να πάρει το προβάδισμα με 76-82. Ένα τρίποντο του Ρόμπερτς και δύο καλάθια του Σπανούλη έφεραν το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (84-84) δύο λεπτά πριν από το φινάλε.

Στα 31» ο Πράδερ έκανε το σκορ 86-88 με τον Ολυμπιακό να αστοχεί με τον Σπανούλη σε τρίποντο στην επόμενη επίθεσή του. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» όμως έκλεψε την μπάλα στα 14» απο κακή πάσα του Πράδερ και ο Παπανικολάου που πήρε την μπάλα με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 89-88. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν να παίξουν άμυνα και δικαιώθηκαν. Ο Πράδερ έκανε το ντράιβ αστοχώντας ενώ και ο Φαγιέ που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δεν κατάφερε να σκοράρει με το 89-88 να παραμένει και το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 20 (3/9 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα σε 25’29»), Ρόμπερτς 10, Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 9 (1), ΜακΛιν 5, Μπράουν 5 (1), Μιλουτίνοβ, Στρέλνιεκς 7 (1), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φαγιέ 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ σε 40’00»), Σαλούστρος 11 (2), Πράδερ 22 (10/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Έλις 2, Λίποβι 12 (3), Τουντζιαράκης 7 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χολ 15 (1/5 τρίποντα)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε στο ΟΑΚΑ του ΠΑΟΚ (84-67), έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της STOIXIMAN.GR Basket League και απέχει μια νίκη από την πρόκριση του στους τελικούς του πρωταθλήματος με το επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων να είναι την προσεχή Τρίτη (29/5, 18:30) στην Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην αναμέτρηση και με πέντε εύστοχα τρίποντα (δύο από τον Κρις Σίνγκλετον και από ένα των Μάικ Τζέιμς, Νικ Καλάθη και Κέι Σι Ρίβερς), προηγήθηκε με 24-11, με 35’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με σερί 6-0 από τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκάλεπτου και μείωσε σε 24-17 στο 11’.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεση του και με τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ μείωσε σε 27-23, 6’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πέντε αναπάντητους πόντους, ξέφυγε με 32-23 στο 16’. Με νέο σερί, 7-0 αυτή την φορά με πέντε πόντους του Ματ Λοτζέσκι, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 14 (39-25), με 1’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Με τρίποντο και καλάθι του Παππά, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 17 (46-29, 19’’ πριν την λήξη) στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παππάς συνέχισε να είναι εύστοχος και με σουτ του έξω από τα 6,75 μέτρα, αύξησε την διαφορά στους 19 (49-30) λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την τρίτη περίοδο και με νέο καλάθι του Παππά,προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (62-42), με 27’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου.

Η διαφορά υπέρ των «πρασίνων» έφτασε μέχρι τους 21 πόντους (75-54 με τρίποντο του Λούκα Λεκαβίτσιους) στην τελευταία περίοδο και 5’ και 27’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκιστ 2 (8 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 18:42), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 91), Χαραλαμπόπουλος 8 (1/6 δίποντα), Γκος 4 (1/8 σουτ), Πέτεγουεϊ 11 (4/13 σουτ), Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.