Έμεινε στο 0-0 με Σλοβενία και στην Γ΄ κατηγορία του Nations League η Εθνική

Η Εθνική Ομάδα προσπάθησε, πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα της Σλοβενίας, η οποία, με το 0-0 που απέσπασε στη Ριζούπολη, τερμάτισε στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου της League C και κέρδισε την άνοδο στη League B του Nations League. Η Ελλάδα θα ξαναπαίξει στην τρίτη κατηγορία της διοργάνωσης. Στο 90΄ αποβλήθηκε ο Παντελής Χατζηδιάκος για φάουλ στον Σπόραρ που έβγαινε μόνος του με τον Βλαχοδήμο.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά, πίεσε τους Σλοβένους στο πρώτο τέταρτο και είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 6ο λεπτό, όταν ο Λημνιός βρήκε τον Γιακουμάκη στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, εκείνος επέλεξε να γυρίσει στον επερχόμενο τροφοδότη του, αλλά το πλασέ του Λημνιού κατέληξε στην αγκαλιά του Όμπλακ.

Νωρίτερα (4΄), το αριστερό σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή βρήκε και σε παίκτη της Σλοβενίας και κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όμπλακ, ενώ στο 14΄ μια κεφαλιά του Γιακουμάκη από καλή θέση χτύπησε στον Μέβλια κι έφυγε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας η Εθνική είχε νέα ευκαιρία, όταν στη σέντρα του Τσιμίκα ο Φορτούνης έπιασε «σκαστή» κεφαλιά, η μπάλα πέρασε τον Όμπλακ αλλά απομάκρυναν οι Σλοβένοι αμυντικοί πριν περάσει τη γραμμή.

Η ανωτερότητα της Ελλάδας δεν απέφερε κάποιο γκολ, κι έτσι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες. Οι Σλοβένοι σε αυτό το διάστημα είχαν εστιάσει στην οργάνωση του παιχνιδιού τους, κυρίως στο μισό γήπεδο, ενώ επιθετικά τα περίμεναν όλα από τον επανακάμψαντα στην Εθνική ομάδα Γιόσιπ Ίλισιτς.

Με τον Παυλίδη αντί του Γιακουμάκη από το ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, η ελληνική ομάδα δεν κέρδισε πολλά πράγματα στη θέση του σέντερ φορ, ενώ το παιχνίδι της έγινε μονότονο εκτός από προβλέψιμο και φυσικά εύκολα διαχειρίσιμο από την αντίπαλό της.

Με την μπάλα να αλλάζει διαρκώς πόδια αμυντικών αλλά να μην μπορεί να προωθηθεί μπροστά, αφού οι Σλοβένοι αμύνονταν σωστά σε άκρα και άξονα , έπρεπε να αρχίσει να «σώνεται» ο χρόνος στην κλεψύδρα του αγώνα για να κάνουν κάποιες φάσεις οι διεθνείς, εκτός από το σουτ του Μπακασέτα σε 66΄ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Όμπλακ και το δοκάρι.

Η Εθνική έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 78΄, όταν ο Λημνιός βρήκε τον Φορτούνη, αυτός «έσπασε» για τον Κουρμπέλη, που πλάσαρε άουτ, όπως και το απευθείας φάουλ του Φορτούνη στο 82΄, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Ελλάδα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στον αγώνα, όταν ο Παυλίδης στόπαρε με το στήθος, γύρισε κι έπιασε ανάποδο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Για την ιστορία της υπόθεσης, στο 90ό λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Χατζηδιάκος, για φάουλ στον Ίλισιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρλος Ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία)

ΚΟΚΚΙΝΗ: 90΄ Χατζηδιάκος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζαβέλλας, Μπακασέτας, Λημνιός – Μπόχαρ, Κούρτιτς, Ίλισιτς, Βέτριχ, Μπάλκοβετς

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μαυρίας, Χατζηδιάκος, Τζαβέλλας (79΄ Μασούρας), Τσιμίκας (90΄ Κυριακόπουλος), Κουρμπέλης, Ζέκα (67΄ Τζόλης), Λημνιός, Μπακασέτας, Φορτούνης, Γιακουμάκης (46΄ Παυλίδης).

Σλοβενία: Όμπλακ, Μπάλκοβετς, Μπλάζιτς, Μπίζολ (77΄ Βέτριχ), Ίλισιτς (90+2΄ Μπάιριτς), Λόβριτς (90+2΄ Σκούμπιτς), Κούρτιτς, Μπόχαρ (67΄ Βέρμπιτς), Μέβλια, Βούκιτς (76΄ Σπόραρ), Στογιάνοβιτς.

Ιταλία και Βέλγιο στους τελικούς

Η Ιταλία και το Βέλγιο πλαισιώνουν την Ισπανία και τη Γαλλία στο Final Four που θα αναδείξει τον πρωταθλητή του Nations League.

Η τελευταία αγωνιστική κύλησε χωρίς εκπλήξεις καθώς η Ιταλία πέρασε εύκολα (2-0) από τη Βοσνία και κατέκτησε την πρωτιά στο 1ο γκρουπ, ενώ το Βέλγιο επικράτησε 4-2 της Δανίας και έμεινε στην κορυφή του 2ου.

Από τις υπόλοιπες κατηγορίες ξεχώρισε η μεγάλη ανατροπή στον 2ο όμιλο της League Β όπου την πρώτη θέση πήρε και την άνοδο πήρε η Τσεχία χάρη στη νίκη της (2-0) επί της Σλοβακίας, αλλά κυρίως εξαιτίας της απρόσμενης ήττας (1-0) της Σκωτίας από την αδιάφορη ομάδα του Ισραήλ.

Ανατροπή είχαμε και στον 3ο όμιλό της ίδιας κατηγορίας με τη Ρωσία να υφίσταται συντριβή 5-0 (4-0 ημίχρονο) στην έδρα της Σερβίας και να χάνει την πρώτη θέση από την Ουγγαρία που νίκησε 2-0 την Τουρκία. Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ: